Oznaczyli setki drzew w parku Szpitala Tworkowskiego. Mieszkańcy boją się wycinki, urzędnicy wyjaśniają

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drzewa w parku Szpitala Tworkowskiego oznaczono do wycięcia - alarmuje jeden z użytkowników Twittera. Jego czujność wzbudziły kolorowe liczby pozostawione na pniach. Urzędnicy dementują, by planowali wycinkę. Wyjaśniają, że trwa inwentaryzacja związana z zamiarem otwarcia tego terenu dla mieszkańców.

Kompleks Szpitala Tworkowskiego posiada rozległy park, ciągnący się aż do brzegu rzeki Utraty. Zarówno zabudowa, jak i tereny zielone są objęte ochroną konserwatora zabytków. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o tym, że parkowe drzewa zostały w ostatnim czasie oznakowane, co może świadczyć o planach wycinki.

"Dla wielu drzew ten sezon grzewczy będzie ostatnim. W parku Szpitala Tworkowskiego ponad 200 drzew oznaczono do wycięcia, ponad 300 do przycięcia. Nigdy wcześniej nie widziałam tylu oznaczeń - na drzewach młodych i starych" - napisał na Twitterze użytkownik Medexit.

Do wpisu załączył również zdjęcia. Widzimy na nich pnie drzew oznaczone numerami. Wykonano je farbami w dwóch kolorach: pomarańczowym i zielonym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Urząd: nie jest planowana żadna wycinka

O to, co dzieje się w parku zapytaliśmy Urząd Miasta Pruszkowa. - Nie jest planowana żadna wycinka drzew - podkreśla Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska. Dodaje też, że nie po raz pierwszy w mediach społecznościowych pojawiają się informacje wprowadzające mieszkańców w błąd.

- Drzewa zostały oznakowane na potrzeby prowadzonej inwentaryzacji geodezyjnej - wyjaśnia. - Jest ona związana z realizacją prac projektowych wykonywanych w ramach projektu dofinansowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego działania docelowo zostanie udostępniony mieszkańcom park Szpitala Tworkowskiego - informuje Jakubczak-Garczyńska.

Park zostanie udostępniony mieszkańcom

Teren zielony wokół Szpitala Tworkowskiego trafił w ręce gminy na mocy porozumienia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Urzędnicy zdecydowali, że wprowadzą w nim zmiany w ramach jednego z etapów programu "Poprawa jakości środowiska poprzez kompleksowy rozwój terenów zielonych w Pruszkowie". Zamierzają przeprowadzić prace pielęgnacyjne istniejącej zieleni, wybudować ciągi spacerowe i zamontować elementy małej architektury.

- Proponowany zakres projektowy był konsultowany z mieszkańcami na spotkaniu - zaznacza naczelniczka pruszkowskiego WOŚ.

Wspomniane spotkanie odbyło się 7 czerwca tego roku. "W wyniku konsultacji z mieszkańcami zdecydowano o wyborze wariantu, w którym planowana ścieżka przyrodnicza będzie odsunięta od brzegu rzeki. Ponadto wprowadzono korektę planowanych ścieżek na terenie Parku Tworkowskiego, jak również korektę dotyczącą ilości planowanych pomostów przy stawach zlokalizowanych na terenie Szpitala Tworkowskiego oraz korektę planowanych założeń w starorzeczu na terenie Parku Potulickich" - czytamy w komunikacie urzędu opublikowanym kilka dni później.

Obecnie, równolegle do prac projektowych, urzędnicy prowadzą uzgodnienia z konserwatorem zabytków i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Zmieniają tereny wzdłuż Utraty

Na początku tygodnia pruszkowski ratusz poinformował o rozpoczęciu prac związanych z drugim etapem programu. Dotyczy on zagospodarowania terenu wzdłuż rzeki Utraty na odcinku od Przejazdowej do Prusa. W ramach inwestycji powstanie oświetlona ścieżka rowerowa, nowe miejsca do wypoczynku nad rzeką oraz wierzbowy labirynt. W planach są nasadzenia drzew, krzewów, bylin, roślin strefy bagiennej oraz utworzenie łąki kwietnej.

Ruszyły prace wzdłuż brzegu Utraty w PruszkowieUrząd Miasta Pruszkowa

Informowaliśmy też o wycince drzew pod budowę mostu pieszo-rowerowego:

Ruszyła wycinka pod budowę mostu pieszo-rowerowego
Ruszyła wycinka pod budowę mostu pieszo-rowerowegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości