Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Protesty przed siedzibą Trybunału. "Nie można konstytucji lekceważyć"

Warszawa

TVN24Protesty przed siedzibą TK

Kilkaset osób protestowało przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w al. Szucha. Wśród zgromadzonych ludzi byli zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy zmian. - Było bardzo spokojnie - informowała reporterka TVN24.

Protesty rozpoczęły się w czwartek rano. Jeden zorganizował Komitet Obrony Demokracji. Ludzie mieli ze sobą transparenty z hasłami "W obronie niezależności TK" i "Konstytucja, Trybunał, Demokracja". Trzymali flagi Polski i Unii Europejskiej. Wykrzykiwali też hasła.

Z jednym z uczestników tej manifestacji rozmawiała reporterka TVN24. - Uważamy, że dokonuje się ingerencji w najczulszą tkankę państwa jaką jest konstytucja i jej interpretacja. Nowy układ władzy, jaki mamy po wyborach parlamentarnych, bezpardonowo przystąpił do realizacji swojego programu, którego poszczególne segmenty są odsłaniane – tłumaczył.

"Dobry wybór Trybunału"

Trybunał orzekł, że październikowy wybór trzech sędziów zgodny, a dwóch - niezgodny z konstytucją. Część protestujących nie kryła radości.

- Jesteśmy tutaj po to, aby walczyć o sprawę. Właśnie się okazało, że decyzja jest taka, jak się spodziewaliśmy, że jest demokratyczna - mówiła jedna z obecnych osób. - Bardzo dobry wybór Trybunału, demokratyczny, czyli taki jaki powinien być - tłumaczyła druga.

Obok stała druga grupa, z transparentami "Prezydent Andrzej Duda ratujmy Polskę" i "Skompromitowani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego". Jak relacjonowała reporterka TVN24, w tej grupie byli "Solidarni 2010".

"Było spokojnie"

Protesty zakończyły się przed godz. 19, przez cały dzień było spokojnie. - Wszystko odbyło się w sposób bardzo pokojowy. Uczestnicy sami o to dbali - powiedziała Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24

Zgromadzeni protestujący po wyroku TK
TVN24
Radość protestujacych
TVN24
Protesty przed trybunałem
TVN24

Zmiany w trybunale

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Sejm wybrał ich wczoraj, po tym jak tydzień temu przyjęto uchwały, w których stwierdzono nieważność poprzedniego wyboru, którego dokonano w październiku. Trybunał Konstytucyjny zajmuje się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca tego roku, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu nowych sędziów tej instytucji. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej Rzecznik Praw Obywatelskich.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Przepychanki przed Sejmem

W środę wieczorem przed Sejmem zebrali się zwolennicy i przeciwnicy zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Podczas manifestacji doszło do przepychanek. Uczestnicy skandowali hasła: "Ręce precz od Trybunału", "Precz z komuną" i "Chcemy zmian".

Przepychanki pod sejmem
TVN24

ran/r