Protesty przed siedzibą Trybunału. "Nie można konstytucji lekceważyć"

Protesty przed siedzibą TK
Protesty przed siedzibą TK
TVN24
TVN24Protesty przed siedzibą TK

Kilkaset osób protestowało przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w al. Szucha. Wśród zgromadzonych ludzi byli zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy zmian. - Było bardzo spokojnie - informowała reporterka TVN24.

Protesty rozpoczęły się w czwartek rano. Jeden zorganizował Komitet Obrony Demokracji. Ludzie mieli ze sobą transparenty z hasłami "W obronie niezależności TK" i "Konstytucja, Trybunał, Demokracja". Trzymali flagi Polski i Unii Europejskiej. Wykrzykiwali też hasła.

Z jednym z uczestników tej manifestacji rozmawiała reporterka TVN24. - Uważamy, że dokonuje się ingerencji w najczulszą tkankę państwa jaką jest konstytucja i jej interpretacja. Nowy układ władzy, jaki mamy po wyborach parlamentarnych, bezpardonowo przystąpił do realizacji swojego programu, którego poszczególne segmenty są odsłaniane – tłumaczył.

"Dobry wybór Trybunału"

Trybunał orzekł, że październikowy wybór trzech sędziów zgodny, a dwóch - niezgodny z konstytucją. Część protestujących nie kryła radości.

- Jesteśmy tutaj po to, aby walczyć o sprawę. Właśnie się okazało, że decyzja jest taka, jak się spodziewaliśmy, że jest demokratyczna - mówiła jedna z obecnych osób. - Bardzo dobry wybór Trybunału, demokratyczny, czyli taki jaki powinien być - tłumaczyła druga.

Obok stała druga grupa, z transparentami "Prezydent Andrzej Duda ratujmy Polskę" i "Skompromitowani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego". Jak relacjonowała reporterka TVN24, w tej grupie byli "Solidarni 2010".

"Było spokojnie"

Protesty zakończyły się przed godz. 19, przez cały dzień było spokojnie. - Wszystko odbyło się w sposób bardzo pokojowy. Uczestnicy sami o to dbali - powiedziała Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24

Zgromadzeni protestujący po wyroku TK
Zgromadzeni protestujący po wyroku TKTVN24
Radość protestujacych
Radość protestujacychTVN24
Protesty przed trybunałem
Protesty przed trybunałemTVN24

Zmiany w trybunale

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Sejm wybrał ich wczoraj, po tym jak tydzień temu przyjęto uchwały, w których stwierdzono nieważność poprzedniego wyboru, którego dokonano w październiku. Trybunał Konstytucyjny zajmuje się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca tego roku, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu nowych sędziów tej instytucji. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej Rzecznik Praw Obywatelskich.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Przepychanki przed Sejmem

W środę wieczorem przed Sejmem zebrali się zwolennicy i przeciwnicy zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Podczas manifestacji doszło do przepychanek. Uczestnicy skandowali hasła: "Ręce precz od Trybunału", "Precz z komuną" i "Chcemy zmian".

Przepychanki pod sejmem
Przepychanki pod sejmemTVN24

ran/r

Pozostałe wiadomości