Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Protestowali przed pałacem i Sądem Najwyższym

Warszawa

Manfiestacja przed pałacem po godz. 22TVN24
wideo 2/6

W niedzielę przed Pałacem Prezydenckim i gmachem Sądu Najwyższego zebrali się przeciwnicy zmian w sądownictwie zaproponowanych przez PiS.

Po godz. 22 protestujący przyszli przed Pałac Prezydencki. Skandowali "chcemy weta" i "Konstytucja".

Manifestacja na placu

Około godz. 21 zebrali się na placu Krasińskich, gdzie znajduje się gmach sądu. - Wznieśli w górę świece, żeby stworzyć łańcuch światła. Jak mówią organizatorzy, chodzi o to, żeby otoczyć Sąd Najwyższy symbolem dobra – mówił po godz. 21 Radomir Wit, reporter TVN24.

Na placu Krasińskich odczytane zostały artykuły konstytucji, odegrano też hymn Polski. Zebrani skandowali między innymi "Wolne sądy!" i "Konstytucja". Powiewały również flagi Polski i Unii Europejskiej.

Jak podawał Zarząd Transportu Miejskiego, zamknięta dla ruchu została ulica Miodowa oraz plac Krasińskich na odcinku Senatorska - Świętojerska. Występowały utrudnienia w kursowaniu linii 116, 503, 180, 178, 518. Kierowane były na objazdy.

Manifestacje na Krakowskim Przedmieściu

Po godzinie 21 przed Pałacem Prezydenckim protestujący skandowali "Andrzej Duda, spójrz na flagę!". Wcześniej zajęli jezdnię i chodnik przy Pałacu Prezydenckim. Mieli ze sobą flagi biało-czerwone, skandowali też "Konstytucja!" i "Chcemy weta!".

- Aktor Jerzy Radziwiłowicz czytał publicznie artykuły polskiej konstytucji. Gdy czytał te dotyczące sądownictwa, wśród protestujących rozległy się oklaski - relacjonował Radomir Wit. I dodał, że na miejscu było kilkaset osób, mimo że pewnym momencie nad Warszawą przeszła burza. Kolejni też dochodzili na Krakowskie Przedmieście. Na miejscu rozdawane były również plakaty z hasłem "Konstytucja" i naklejki z hasłem "3 x veto".

Napis na kartonach

Po godz. 15 protestujący zebrali się na chodniku naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. Część z osób trzymała kartony, które tworzyły napis "Prezydencie vetuj!!! Konstytucja". Chcieli, by Andrzej Duda zawetował ustawy autorstwa PiS dotyczące zmian w sądownictwie.

Protestują od kilku dni

Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość trwają w Warszawie od tygodnia. Największy jak do tej pory odbył się w czwartek, również przed Pałacem Prezydenckim. Według ratusza brało w nim udział około 50 tysięcy osób, według policji natomiast - 14 tysięcy.

Demonstracja odbyła się również w piątek, najpierw przed siedzibą Sądu Najwyższego na placu Krasińskich, a potem na Wiejskiej, przed parlamentem. Tam bowiem nad ustawą o Sądzie Najwyższym obradowali senatorzy. Po blisko piętnastogodzinnej debacie, przegłosowali ją bez poprawek chwilę przed 2. nad ranem.

Według policji, dotychczasowe manifestacje odbywają się spokojnie, bez niebezpiecznych incydentów.

TAK WYGLĄDAŁY DEMONSTRACJE W SOBOTĘ:

Plac Krasińskich wypełnił się ludźmiTVN24
wideo 2/4

ran/r