Protest taksówkarzy. Co czeka miasto? "Planujemy jechać zgodnie z przepisami"

Warszawa

Protest taksówkarzy

Nie tylko nauczyciele zapowiadają na poniedziałek protest. Podobne plany mają taksówkarze, którzy przemaszerują przez miasto, a wcześniej dojadą na miejsce zbiórki z różnych części miasta. Będą jechać "zgodnie z przepisami".

Taksówkarze odgrażają się, że protesty będą trwać do skutku, nawet przez kilka dni, do odwołania. Udział w akcji zapowiedzieli przedstawiciele tego zawodu z całej Polski.

WIĘCEJ O PROTEŚCIE TAKSÓWKARZY

Trasa przemarszu

Protestujący mają zebrać się w poniedziałek o 10 koło Torwaru, gdzie zostawią auta. Stamtąd przemaszerują przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich.

- Tam zaczniemy imprezę: pokrzyczymy, pośpiewamy, poskandujemy o naszych bolączkach i złożymy list otwarty lub petycję - poinformował Rafał Piotr Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Region Mazowsze Taksówkarzy Zawodowych.

Później taksówkarze przejdą przed Ministerstwo Sprawiedliwości, gdzie też chcą "zrobić trochę hałasu".

Kolejny punkt to... Ambasada Stanów Zjednoczonych. Jak tłumaczy Jurek, od kiedy ambasador Georgette Mosbacher napisała list do polskich władz, interweniując w sprawie Ubera, taksówkarze zaobserwowali "dziwne ruchy ze strony rządowej". Potem protestujący przejdą na plac Trzech Krzyży, przed Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak zaznacza Jurek, w strajku weźmie udział około 1,5 tysiąca osób.

Trasa przemarszu

Zablokują miasto?

Zgromadzenie ma zakończyć się około godz. 17. Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, w czasie przemarszu ruch kołowy na jego trasie może zostać wstrzymany. Wówczas na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 108, 116, 118, 127, 159, 166, 171, 180, 195, 222, 503, 518 i E-2.

Według informacji ZTM utrudnienia mogą potrwać do godziny 17.

Tymczasem w sieci pojawiła się informacja, że taksówkarze planują przy okazji przemarszu zablokować wloty i wyloty ze stolicy. Przedstawiciel protestujących w rozmowie z nami nie potwierdza tych informacji, jednak zastrzega, że kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami nie tylko w miejscu przemarszu.

- Protestujący przed przemarszem zbiorą się w kilku punktach, stamtąd kolumną przejadą w miejsce docelowe. Planujemy jechać zgodnie z przepisami. To co się wydarzy, będzie zależało od tego, jak do naszego protestu podejdzie strona rządząca – powiedział Rafał Piotr Jurek.

O co chodzi taksówkarzom?

Jurek wymienia główne postulaty. Chodzi przede wszystkim o egzekwowanie obowiązującego prawa transportowego, karnego i skarbowego w transporcie zarobkowym. Nie chodzi tylko o Ubera i podobnych przewoźników, ale również o firmy, które z nimi współpracują. - Są też tak zwani operatorzy, to w rzeczywistości stajnie Augiasza i tutaj służby mają co robić. Zaczynając od fikcyjnego zatrudniania przez te firmy, idąc przez brak szkoleń BHP i brak uregulowań w sprawie dyżurów pracy, na niewypłacanych pensjach kończąc - wyjaśnia związkowiec.

Dodaje, że taksówkarze chcą, aby minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wydał rozkaz służbom, żeby wzięły się za te "stajnie" i zmusiły je do funkcjonowania zgodnie z prawem. Drugi postulat dotyczy zaprzestania prac nad ustawą, która - w ocenie taksówkarzy - zmierza do legalizacji szarej strefy w przewozie osób. - Chcemy bronić naszego zawodu, zarabiać na tyle godnie, żeby utrzymać rodzinę. Tyle. A jak państwo to zrealizuje, to już nie moja sprawa, bo ja nie jestem specjalistą od układania przepisów i prawa. Przez to wszystko, co się w Polsce dzieje, od trzech lat muszę zajmować się polityką i już mnie to drażni - kończy przewodniczący Solidarności.

Protest taksówkarzy na KrólewskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kz, mp/gp