Protest przed ratuszem. "Hanka! Fora ze dwora!"

Warszawa

TVN24Protest w sprawie reprywatyzacji

Weszła w życie "mała" ustawa reprywatyzacyjna, a wraz z nią pierwsze decyzje i protesty. Atmosferę próbuje studzić nowy wiceprezydent Warszawy, ale mieszkańcy wiedzą swoje. Sprawie przyjrzał się Łukasz Frątczak, reporter programu "Polska i Świat".

"Dość traktowania ludzi jak śmieci", "Urzędasy na ulice", "Stop reprywatyzacji", "Hanka! Fora ze dwora!" – między innymi pod takimi hasłami odbył się w poniedziałek protest przed ratuszem.

Większość osób biorących udział w manifestacji tzw. afery reprywatyzacyjnej doświadczyła na sobie. Albo musieli już się wyprowadzić, ale żyją w niepewności, czy nie nastąpi to za chwilę.

"To jest jej wina"

Nie mają też wątpliwości, kto za to ponosi odpowiedzialność. - Ekipa PO, która miała osiem lat, żeby zrobić cokolwiek, nie kiwnęła palcem, nie zrobiła nic – mówiła podczas protestu Krystyna Dzierżanowska.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem, odpowiada za wszystkie działania podejmowane przez ratusz, więc jeżeli cokolwiek złego dzieje się w ratuszu, to jest jej wina poprzez niedopilnowanie lub zaniechanie swoich obowiązków. To jest proste – przekonywał Mikołaj Rajzer.

W poniedziałek nowy wiceprezydent stolicy Witold Pahl przypominał, że w życie weszła "mała" ustawa reprywatyzacyjna. Poinformował również, że ratusz wyda pierwszą decyzję o odmowie zwrotu nieruchomości na jej podstawie tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej - chodzi o boisko przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza przy ul. Saskiej 59. CZYTAJ WIĘCEJ O DZIAŁANIACH RATUSZA.

Główne zdjęcie: PAP

Łukasz Frątczak /ran/b