Protest przed Pałacem: Nie dla imperializmu

Warszawa

Kilkadziesiąt osób protestowało przed Pałacem Prezydenckim przeciwko wizycie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Podobne manifestacje mają się odbyć w poniedziałek przed konsulatami rosyjskimi w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

Protest przed Pałacem Prezydenckim trwał około godzinę. Zgromadzeni przynieśli ze sobą flagi państwowe przepasane kirem i flagi czeczeńskie. Mieli też transparenty z hasłami: "Smoleńsk chcemy prawdy" i pytaniami: "Dlaczego źle naprowadzono samolot?", "Dlaczego Rosjanie niszczą wrak?", "Dlaczego Rosjanie nie chcą oddać czarnych skrzynek?" oraz "Gdzie są ranni z samolotu?".

"Tu jest Polska, nie Rosja"

Manifestujący przynieśli też przed pałac krzyże i model ze styropianu, który ma przypominać wrak polskiego Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Skandowali - "Tu jest Polska, nie Rosja" oraz "Smoleńsk - chcemy prawdy".

W Warszawie ma odbyć się w poniedziałek jeszcze jedna manifestacja - protest przeciwko wizycie rosyjskiego prezydenta. Jak podał portal Niezależna.pl, demonstracja ma rozpocząć się o godz. 18.00 przed rosyjską ambasadą. Z kolei na godz. 15 zaplanowane są manifestacje przed konsulatami w Krakowie i Poznaniu, a na godz. 17 przed konsulatem rosyjskim w Gdańsku.

Miedwiediew rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce.

Pap/par/ec