Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Protest na placu Krasińskich. "Wolne sądy"

Warszawa

Wtorkowe protestyTVN24
wideo 2/3

Przed siedzibą Sądu Najwyższego odbywa się manifestacja zorganizowana przez przeciwników zmian w sądownictwie.

Plac Krasińskich po brzegi wypełniony jest manifestantami. Sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku.

Flagi i transparenty

Manifestujący skandują: "wolne sądy". Mają ze sobą flagi biało-czerwone i Unii Europejskiej, a także transparenty. Odśpiewano hymn Polski. Głos zabrała również Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

- Dziękowała demonstrantom, że gromadzą się w obronie trójpodziału władzy. Mówiła, że jej kadencja trwa do 2020 roku. I że musi bronić konstytucji, bo to jej honor – relacjonował po godzinie 21 Artur Zakrzewski, reporter TVN24.

- Protest przebiega w spokojnej atmosferze - powiedział o godzinie 20.45 Antoni Rzeczkowski z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji.

Warszawa to nie jedyne miejsce, gdzie odbywają się manifestacje we wtorek wieczorem. Ludzie manifestują też w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi czy Lublinie.

Manifestacja w obronie SN w KrakowieTVN24
wideo 2/3

Protest w tej samej sprawie odbył się również w poniedziałek wieczorem na placu Krasińskich.

Spotkanie Gersdorf z prezydentem

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu uczestniczyli również prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

Po spotkaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku". Jak dodał, "nie spodziewa się, żeby profesor Małgorzata Gersdorf przyszła w środę do pracy w Sądzie Najwyższym". Zaznaczył, że od środy Sądem Najwyższym kieruje sędzia Józef Iwulski.

Z kolei rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski, przekazał na konferencji prasowej, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego "ma zamiar jutro być w pracy".

We wtorek po południu Małgorzata Gersdorf przedstawiła w Sejmie sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Ustawa o sędziach

W Sądzie Najwyższym 3 lipca jest 73 sędziów, z których 27 ukończyło 65. rok życia.Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów. Oświadczenia te mają różną treść. Jak podawano, w dziewięciu jako podstawę prawną podano ustawę o SN z 8 grudnia 2017 r., w siedmiu zaś sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP. Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta o dalsze zajmowanie stanowiska sędziego i funkcji prezesa SN.Przyjęta przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym głosi, że "jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN zostanie zwolnione po wejściu w życie niniejszej ustawy, Prezydent RP powierzy kierowanie Sądem Najwyższym lub izbą wskazanemu sędziemu SN do czasu powołania Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN".W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę, która głosi, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP Pierwszym Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku.

TAK WYGLĄDAŁ PONIEDZIAŁKOWY PROTEST:

Protest na placu KrasińskichTVN24
wideo 2/2

ran,PAP/mś