Protest mieszkańców Targowej. "Obawiamy się o swoje życie"

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plProtest mieszkańców Targowej

Mieszkańcy Pragi Północ protestowali w sobotę na pl. Wileńskim przeciw budowie drugiej linii metra. Według protestujących konsorcjum, które buduje podziemną kolejkę niedostatecznie zabezpieczyło budynki przy ul. Targowej, sąsiadujące z budową.

W pikiecie uczestniczyło ok. 30 osób. Mieszkańcy przynieśli transparenty: "Metro budują. Targową rujnują", "Ratujmy Targową".

Obawiają się o życie

Jak powiedział mieszkaniec tej ulicy Jakub Gawlikowski, pikietujący domagają się zaprzestania budowy metra w rejonie pl. Wileńskiego, dopóki wykonawca (konsorcjum AGP Metro Polska - PAP) nie zabezpieczy w dostateczny sposób budynków.

- Szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły. Mieszkańcy obawiają się o swoje życie - mówił podczas protestu. Niektórzy mieszkańcy mówili, że pęknięcia w mieszkaniach pojawiły się dopiero po rozpoczęciu prac związanych z budową metra. - Nie wykupiłabym mieszkania, gdyby budynek był pękający - powiedziała właścicielka mieszkania przy ul. Targowej Ewa Goduń.

Related content

Doniesienie do prokuratury

Zaznaczyła, że w związku z pęknięciami w mieszkaniach, z inicjatywy mieszkańców złożono do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez konsorcjum AGP Metro Polska.Rzecznik konsorcjum Mateusz Witczyński zaznaczył we wtorek w rozmowie z PAP, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Podkreślał wówczas, że za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra i jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska.

Stale dokonują pomiarów

Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego. Witczyński podkreślił, że fundamenty niektórych budynków zostały już wzmocnione za pomocą tzw. przewiertów sterowanych. Poza tym na budynkach umieszczono czujniki, które dokonują pomiarów. Zapowiedział, że pierwsza z tarcz, które wydrążą tunel drugiej linii metra z pl. Wileńskiego na Powiśle zacznie pracę w lutym.

Related content

Budowa II linii metra

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Protest na Pradze
TVN 24
"Fakty" TVN o proteście na Targowej
| TVN

PAP//b