Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Proszę dodatkowo nie obciążać służb, które i tak mają co robić"

Warszawa

Ewa Gawor: Proszę nie obciążać służbTVN24
wideo 2/3

- Od kilku dni mówimy o utrudnieniach i proszę się do tego dostosować, wszyscy dojedziemy, ale zajmie nam to trochę dłużej - mówiła na antenie TVN24 Ewa Gawor, szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Gawor była gościem programu "Wstajesz i Wiesz", gdzie mówiła o utrudnieniach związanych z wizytą amerykańskiego prezydenta.

"Służby mają co robić"

Przypomniała, że na wielu ulicach, głównie w Śródmieściu obowiązuje już zakaz parkowania, a jeżeli się do tego nie zastosujemy, samochód zostanie odholowany. - To będzie kosztowało 500 złotych, ale proszę dodatkowo nie obciążać służb, które i tak mają już co robić - apelowała.

Zapewniała, że znaki stoją już na warszawskich ulicach od kilku dni, a miasto za pośrednictwem różnych komunikatów informuje o utrudnieniach.- Nie jeździjmy na pamięć, musimy patrzeć na znaki - przypominała.

Przyznała, że choć w Warszawie oprócz amerykańskiego prezydenta pojawią się też liderzy państw Trójmorza, to właśnie największe utrudnienia związane są z wizytą Trumpa. - Są vip-y, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i taka właśnie jest wizyta Trumpa - zwracała uwagę. Przypomniała, że na plac Krasińskich, gdzie będzie przemawiał prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów. Wcześniej ambasada na swojej oficjalnej stronie podała, że nie wejdziemy tam z: parasolkami, termosami i kubkami termicznymi, rozkładanymi krzesłami, bronią (w tym noże), jedzeniem, szklanymi pojemnikami, aerozolem, amunicją, zwierzętami (z wyłączeniem zwierząt pełniących funkcję przewodników), plecakami, rowerami, dronami, materiałami wybuchowymi, wskaźnikami laserowymi i pojemnikami z gazem pieprzowym czy łzawiącym. - Każdy kto będzie wchodził na teren będzie sprawdzany pirotechniczne, zarówno przez biuro rządu, jak i secret service - dodała Gawor.

"Zapraszamy do SKM"

Gawor zwracała też uwagę, że na plac Krasińskich trudno będzie dojechać. Zamknięte będą ulice w rejonie Starego Miasta, a autobusy i tramwaje pojadą objazdami. Zakazy parkowania będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Będą obowiązywały także na ulicach poprzecznych w odległości do 50 metrów od skrzyżowań ulic. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. pl. Krasińskich i ulice: Miodowa, Długa, Podwale oraz Senatorska. Na niektórych ulicach w rejonie Starego Miasta zostanie wprowadzony zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. Ograniczenia dotkną także pieszych.

- Zapraszamy, do SKM i metra - mówiła. I dodała. - Od kilku dni mówimy już o utrudnieniach i proszę się do tego dostosować, wszyscy dojedziemy, ale zajmie nam to trochę dłużej - stwierdziła.

Zdradziła, że "bestia", którą po stołecznych ulicach będzie poruszał się będzie Trump jest już w Warszawie, ale tego gdzie parkuje, Gawor powiedzieć nie chciała.

Przemówienie, rozmowa w cztery oczy

Air Force One z Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią na pokładzie wyląduje na warszawskim Okęciu po godzinie 22. Następnie prezydent USA uda się do hotelu Marriott. Oficjalną część wizyty Trump rozpocznie po godz. 9 w czwartek od rozmowy w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. O godz. 13 Donald Trump wygłosi przemówienie na Pl.Krasińskich. Około godz. 14 amerykańska delegacja odjedzie w kierunku lotniska Chopina.

Pełen stan gotowości, przygotowania do wizyty Trumpa"Fakty" TVN
wideo 2/6

kz/mś