"Prostymi gestami możemy dużo zmienić"

Warszawa

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plMówi Monika Marks, WWF

Punktualnie o godz. 20.30 zgaśnie światło na kilkudziesięciu ważnych warszawskich budynkach. To element ekologicznej akcji "Godzina dla Ziemi", która ma uświadomić ludziom, że prostymi gestami i zmianą nawyków możemy ratować naszą planetę.

- To jedyna w swoim rodzaju akcja, w której uczestniczą setki milionów ludzi na całym świecie. W symbolicznym geście gaszą światło na godzinę, pokazując, że los planety leży im na sercu – tłumaczy Monika Marks z WWF.

W ramach akcji zostanie wyłączona iluminacja Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego, gmachu Zachęty, Uniwersytu Warszawskiego i na ratuszów warszawskich dzielnic.

Oświetlenie Stadionu Narodowego zostanie wyłączone pod warunkiem, że do akcji przyłączy się co najmniej 30 tysięcy internautów.

Tu możesz przyłączyć się do akcji.

Codzienna walka o środowisko

- Celem akcji jest propagowanie pewnej postawy. Prostymi gestami czy zmianą swoich codziennych nawyków możemy wiele zdziałać, zwłaszcza jeśli jest nas wiele. Dzięki tej akcji mamy okazję poczuć moc masy ludzi z całego świata, którzy się w nią angażują – wyjaśnia Marks i dodaje, że dbać o środowisko możemy codziennie np. nie włączając pralki bez pełnego wkładu czy wyłączając komputer, kiedy z niego nie korzystamy.

Działaczka rozprawia się też z zarzutem krytyków akcji, którzy przekonują, że największe pobór energii łączy się z momentem włączania i wyłączania, co czyniłoby akcję bezsensowną. – To przekonanie bierze się z tego, że starego typu źródła światła, zwłaszcza świetlówki, potrzebowały kilkunastu sekund, czasem wręcz minut, zanim zaświeciły pełnym światłem. W tej chwili nowoczesne źródła rozświetlają się w ułamku sekundy – argumentuje działaczka WWF.

147 państw świata

W tym roku do Godziny dla Ziemi WWF przyłączyła się rekordowa liczba 147 państw na świecie oraz 47 miast w Polsce.

Zgaśnie oświetlenie tak charakterystycznych budynków jak np.: Opera w Sydney, Wielki Mur Chiński, Wieża Eiffla, Luwr, Brama Brandenburska, Allianz Arena, Krzywa Wieża w Pizie, Pałac Buckingham, Times Square, Empire State Building, Burj Khalifa - najwyższy budynek na świecie.

Co to jest "Godzina dla Ziemi"?
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

bako/mz