Prokuratura chce 4 lat więzienia dla Macieja Z.

Warszawa

TVN24Dziennikarz Maciej Z. uległ wypadkowi 4 lata temu

Kary 4 lat więzienia zażądała prokurator dla dziennikarza motoryzacyjnego Macieja Z., oskarżonego o nieumyślne spowodowanie wypadku z ofiarą śmiertelną w 2008 r. w Warszawie. Obrona wniosła o uniewinnienie. Ogłoszenie wyroku 3 stycznia 2013 roku.

W czwartek przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa prokurator Urszula Jasik-Turowska wniosła o uznanie winy Z. i o wymierzenie mu kar 4 lat więzienia i 10-letniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

- Gdyby oskarżony jechał zgodnie z przepisami, to do tego wypadku by nie doszło. Zapomniał, że jedzie jedną z głównych ulic miasta, a nie bierze udziału w wyścigu czy rajdzie Paryż-Dakar - powiedziała w mowie końcowej. Dodała, że Z. jechał brawurowo, umyślnie naruszając zasady ruchu drogowego.

O uznanie winy wniósł także mec. Tadeusz Wolfowicz, pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej - narzeczonej dziennikarza motoryzacyjnego "Super Expressu" Jarosława Zabiegi, który - jadąc autem z Z. - zginął w tym wypadku.Wolfowicz poparł prokuraturę; dodał, że dwaj świadkowie zeznający w tej sprawie wskazywali, że to Maciej Z. kierował ferrari. Mecenas kilkakrotnie podkreślał, że tuż przed wypadkiem samochód jechał z prędkością 150 km/h - na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. - Oskarżony niewątpliwie umyślnie naruszył normy prawa drogowego - powiedział Wolfowicz.

"Do końca życia będzie kaleką"

Obrona wniosła z kolei o uniewinnienie dziennikarza od zarzutu nieumyślnego spowodowania wypadku z ofiarą śmiertelną.

Obrońca Z. mec. Grażyna Flis mówiła przed sądem, że w sprawie jest wiele wątpliwości co do winy Z., a zeznania świadków co do tego, kto kierował feralnym ferrari, są sprzeczne. Dodała, że tego dnia i Zabiega, i Z. "próbowali" samochód, który był wypożyczony na potrzeby realizowanego przez nich programu telewizyjnego.Flis dodała, że nikt do końca nie wie, kto przed wypadkiem wsiadł za kierownicę auta. - Było późno i ciemno. Samochód poruszał się z dużą prędkością. Trudno jest dać wiarę w 100 procentach dwóm świadkom. Nie można na tej podstawie skazać człowieka - mówiła Flis. Dodała, że sam Z. już poniósł karę, bo do końca życia będzie kaleką i nie będzie już w stanie nigdzie pracować.

Zginął dziennikarz

Czerwone ferrari prowadzone - według oskarżenia - przez Z. rozbiło się w lutym 2008 r. o filar wiaduktu na stołecznym Mokotowie.

Samochód jadący z prędkością 150 km/h - na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h - rozpadł się i stanął w płomieniach. Na miejscu zginął jadący autem dziennikarz motoryzacyjny "Super Expressu" Jarosław Zabiega. Maciej Z. został ciężko ranny, długo był w śpiączce.Prokuratura wysłała sądowi akt oskarżenia w październiku 2010 r.

Obrona Z. kwestionuje, by to on kierował autem, choć zeznali tak dwaj świadkowie. Także pPełnomocnik oskarżycielki posiłkowej (narzeczonej Zabiegi) mec. Tadeusz Wolfowicz popiera prokuraturę, że kierującym był Z.

Za nieumyślnie spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

PAP/tvn24.pl//MAC/bgr