Prokuratura bada sprawę aborcji w szpitalu Św. Rodziny

Warszawa

Jakub Kamiński / PAPSzpital im. Świętej Rodziny

Prokuratura bada sprawę aborcji, do której doszło w szpitalu Św. Rodziny. Zawiadomienie w tej sprawie miała złożyć Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia.

O aborcji poinformował Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Telewizji Republika. Publicysta mówił, że do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Kobieta była w 24 tygodniu ciąży. Przyszła do szpitala im. Świętej Rodziny przy ulicy Madalińskiego i chciała dokonać aborcji.

Terlikowski mówił, że zabieg się nie powiódł. Dziecko urodziło się żywe. Płakało jeszcze przez godzinę po urodzeniu, a lekarze mieli mu nie pomóc

Sprawa w prokuraturze

Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

– Rzeczywiście do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów wpłynęło takie zawiadomienie. Rozpoczęte zostało postępowanie sprawdzające w tej sprawie, pod kątem narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia – wyjaśnia portalowi Onet.pl prok. Michał Dziekański.

Śledczy zwrócili się do placówki o nadesłanie dokumentacji i przekazanie posiadanych przez szpital informacji.

Szpital dementuje. Dziecko bez szans na przeżycie

Do sprawy odniosła się również rzeczniczka szpitala im. Świętej Rodziny. Potwierdziła, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w placówce dokonano zabiegu aborcji. Przekonywała jednak, że nastąpił on "zgodnie z procedurami medycznymi i z poszanowaniem praw pacjentki".

– Pacjentka zgłosiła się do nas z dokumentami poświadczającymi, że jej dziecko nie ma szans na przeżycie. Dla pewności powołano też zespół ekspertów – mówi Super Expressowi Dorota Jasłowska-Niemyska. W konsylium wzięło udział pięciu lekarzy: trzech ginekologów i dwóch neonatologów. Wszyscy mieli potwierdzić, że nie ma innego wyjścia niż przerwanie ciąży.

Aborcja w prawie

Zgodnie z prawem, aborcja w Polsce jest możliwa tylko w trzech wyjątkowych przypadkach. Po pierwsze, kiedy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki. Po drugie – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Ostatnim przypadkiem, który dopuszcza zabieg aborcji jest sytuacja, kiedy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo lub gwałt).

kw