Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Prokuratura bada pożary na Pradze. "To może być piroman"

Warszawa

TVN24Reportaż Łukasza Wieczorka, reportera programu "Polska i Świat"

Prokuratura skrupulatnie bada kilkanaście pożarów do których na Pradze Północ doszło w ciągu ostatnich miesięcy. Hipotezy są różne, jedną z nich jest działalność piromana. Sprawę badał reporter programu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

- Dopóki nie zatrzymamy osoby odpowiedzialnej za podpalenia bądź osób, trudno mówić o motywie. Przyjmujemy różne hipotezy, również tą dotyczącą piromana – mówi Renata Mazur, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

To właśnie prokuratura zajmuje się pożarem do którego doszło w sobotę. Spłonęło całe poddasze kamienicy przy ulicy Brzeskiej 5. Straż pożarna musiała ewakuować sto osób.

Jak się okazuje, w ciągu ostatnich trzech lat to już piąty pożar w tym samym budynku. Do jednego z nich doszło również we wrześniu 2011 roku.

- Biegły z zakresu pożarnictwa stwierdził, że najprawdopodobniej jego przyczyną było celowe podpalenie. Postępowanie umorzono wobec niewykrycia sprawcy czynu – wyjaśnia Mazur.

Chcą wykurzyć lokatorów?

Komu zależy na podpalaniu kamienic? Jednym z powodów może być jak najszybsze pozbycie się lokatorów – to właśnie o tych obawach mieszkańcy poinformowali prokuraturę.

Komitet Obrony Lokatorów jest przekonany, że część pożarów nie jest przypadkowa. Przynajmniej tych kamienic, które odzyskali spadkobiercy.

- Ten, który odbiera kamienicę chce zarobić. Przeszkodą jest tutaj właśnie lokator. Lokator komunalny, który pozostał w tym lokalu, którego właściciel nie chce. Ale za to chce inwestować, ewentualnie sprzedać nieruchomość szybko deweloperowi. Deweloper będzie wiedział co z tym zrobić – twierdzi Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów.

Prokuratura obecnie zajmuje się jeszcze 10 innymi podpaleniami na Pradze. Śledztwa są w toku.

Powołali straż lokatorską

Pożarami kamienic na Pradze Północ zajmowaliśmy się już w 2011 roku. Po serii pożarów mieszkańcy powołali straż sąsiedzką, która przez całą dobę pilnowała czy w pobliżu kamienic nie kręci się nikt podejrzany.

Pożarom poświęcono również sesję rady dzielnicy. To właśnie na niej mieszkańcy skandowali: "nie spalicie nas". Czytaj więcej na ten temat.

bf//TVN24