Prokuratura: 12 kibiców Lazio zwolnionych z aresztu

Warszawa

| tvn24Kibice Lazio zwolnieni z aresztu

Prokuratura uchyliła areszty wszystkim 12 podejrzanym kibicom włoskiego klubu Lazio Rzym zatrzymanym w Warszawie 28 listopada - poinformował w środę rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak. Żaden z zatrzymanych nie przebywa już w areszcie.

28 listopada przed meczem z Legią polska policja zatrzymała ponad 150 Włochów pod zarzutem zakłócenia porządku publicznego, napaści na funkcjonariuszy i udziału w zbiegowisku. Większość skazanych w trybie przyspieszonym na grzywny i inne kary zwolniono. Do środy w areszcie pozostawało 12 zatrzymanych.

Przyznali się, wypuścili ich

Jak poinformował Nowak, do wtorku w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście wykonano zaplanowane czynności procesowe z udziałem 12 podejrzanych obywateli Włoch zatrzymanych w związku z meczem piłkarskim warszawskiej Legii z Lazio Rzym.

- W trakcie przesłuchań wszyscy podejrzani przyznali się do popełniania zarzuconych im przestępstw oraz złożyli wnioski w trybie art. 335 kpk o wydanie wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy. Zawnioskowali o wymierzenie im kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz kar grzywny, a nadto o orzeczenie środków karnych w postaci nawiązki i zakazów wstępu na imprezy masowe z udziałem polskich drużyn - dodał Nowak.

Na poczet grożących im kar prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych i postanowiła uchylić areszty wszystkim 12 podejrzanym.

Poruszenie na linii Warszawa-Rzym

Sprawa włoskich kibiców wywołała poruszenie na linii Warszawa-Rzym. W Warszawie sprawą zajmował się specjalny wysłannik włoskiego MSW. Na murach w wielu punktach Rzymu wymalowano hasła: "Uwolnić kibiców Lazio przetrzymywanych w Warszawie".

Sprawa zatrzymanych sympatyków rzymskiej drużyny była nawet tematem rozmowy premiera Donalda Tuska z premierem Włoch Enrico Lettą. Tusk zapowiadał, że zwróci się do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości o przypilnowanie, by procedury prawne w sprawie zatrzymanych w Warszawie włoskich kibiców były "jak najmniej dotkliwe".

Sprawą interesowała się też polska Prokuratura Generalna, której rzecznik zapewniał, że prokuratura "zdecydowanie walczy z przestępczością stadionową niezależnie od narodowości pseudokibiców". Wskazywano, że postępowanie w sprawie Włochów toczy się sprawnie. Zaprzeczano, by w działaniach organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości był jakikolwiek podtekst - poza kwestią podejrzenia naruszenia prawa przez kibiców.

Policja zatrzymała kibiców Lazio w centrum Warszawy
ksp

PAP/par