Prokurator i biegły w Wólce Kosowskiej

Warszawa

Prokurator i biegły z zakresu pożarnictwa przeprowadzają w poniedziałek oględziny Wólce Kosowskiej na miejscu pożaru hali magazynowej. Przygotowanie opinii przez biegłego może potrwać nawet kilka tygodni, a same oględziny - kilka dni.

W poniedziałek ma zapaść także decyzja o wszczęciu śledztwa ws. pożaru. Śledztwo będzie prowadzone w sprawie spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób i mienia znacznej wartości.

- Dzisiaj na miejscu rozpoczną się oględziny z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa - powiedział PAP Dariusz Ślepokura, rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej. - Postępowania prowadzić będzie Prokuratura Rejonowa w Piasecznie - dodał.

- Na razie nie wiemy, co było przyczyną pożaru. Rozpatrujemy różne hipotezy - dodał prokurator. Zaznaczył, że trwa przesłuchiwanie przez policję świadków.

Pożar w niedzielę

Strażacy dostali zgłoszenie o pożarze hali w niedzielę po godz. 5 rano. Ogień objął ok. 5 tys. metrów kwadratowych obiektu, którego łączna powierzchnia to 10 tys. m kw. Ostatecznie spaliło się 2,5 tys. metrów kwadratowych. W sumie 105 strażaków gasiło pożar przez blisko 16 godzin.

- Na miejscu nadal są strażacy, którzy przeszukują i zabezpieczają teren - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

W hali były głównie tekstylia, ale też sprzęt AGD. Udało się ocalić jej drugą część oddzieloną od pierwszej drzwiami przeciwpożarowymi.

Co roku pożar

To kolejny pożar hali w Wólce Kosowskiej w ostatnich latach. Do pożarów doszło tam już w 2009 (22 sierpnia) i w 2011 roku (10 maja), ale w innych budynkach.

W sierpniu 2009 r. z ogniem przez 17 godzin walczyły 42 jednostki straży pożarnej. Spłonęło ok. 100 boksów, a straty sięgnęły milionów zł. Podczas pożaru nikt nie został poszkodowany.

W maju 2011 pożar zajął 10 tysięcy metrów kwadratowych. Z ogniem walczyły wówczas przez wiele godzin 34 jednostki straży pożarnej z Warszawy i okolicznych powiatów.

Śledztwa w sprawie obu pożarów prowadziła prokuratura w Piasecznie. Oba zostały umorzone z powodu braku wyczerpania znamion przestępstwa. Według biegłych przyczyną pożarów było zwarcie instalacji elektrycznej.

PAP/roody