"Projekt PiS to policzek dla demokracji". Są petycje

Warszawa

ShutterstockProtesty przeciw projektowi zmiany ustroju Warszawy

Nie tylko samorządowcy domagają się konsultacji społecznych w sprawie ustawy o ustroju Warszawy. Swojego głosu w dyskusji żądają również warszawiacy oraz mieszkańcy pobliskich gmin, którzy podpisują się pod petycjami.

"Zaproponowana 30 stycznia przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa o ustroju m.st. Warszawy oznacza ogromne i niespodziewane zmiany dla kilku milionów obywateli i obywatelek mieszkających w aglomeracji warszawskiej. 

Jednak ani my, obywatele, ani organizacje pozarządowe, ani inicjatywy lokalne czy władze samorządowe nie zostały zapytane o zdanie" - czytamy we wspólnym apelu dwóch organizacji: Akcja Demokracja i Miasto Jest Nasze.

"Próba ekspresowego przyjęcia"

Twórcy petycji przypominają, że zaledwie dwa dni po wpłynięciu projektu do Sejmu został on już skierowany do pierwszego czytania, co - ich zdaniem - wskazuje na próbę "ekspresowego" przyjęcia ustawy.

"Takie działanie jest policzkiem wymierzonym demokracji – działaniem ponad głowami obywateli oraz wbrew wartościom, które przyświecają idei samorządności" - piszą w petycji i apelują do Sejmu o odrzucenie projektu i konsultacji nowego pomysłu.

Pod petycją podpisało się już ponad 3 tys. osób.

"Na kolanie"

"Domagamy się szerokich i rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie ustawy metropolitalnej dla Warszawy i okolic" - czytamy w drugiej petycji umieszczonej w Avaaz, jednym z największych serwisów z petycjami obywatelskimi.

Jej twórcy również wytykają, że projekt PiS-u został opracowany bez konsultacji społecznych. "Sprawia wrażenie pisanego na kolanie prawa, które lekceważy przyjętą w poprzedniej kadencji ustawę metropolitalną dla Warszawy i okolic a powstaje przede wszystkim po to, by dzięki zmianie granic administracyjnych pomóc partii PiS osiągnąć lepsze wyniki wyborcze w Warszawie" - twierdzą. I dodają: "Nie zgadzamy się na wprowadzanie tak ważnych dla nas przepisów w trybie projektu poselskiego, który umożliwia ominięcie konsultacji. Apelujemy o do posłów i rządu o odrzucenie pospiesznie pisanego i niedopracowanego projektu. W sprawie metropolii warszawskiej domagamy się szerokiej debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych: mieszkańców, ekspertów, samorządowców".

Pod petycją podpisało się około 7 tysięcy osób.

Ponad 30 gmin w jednym

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

O pomyśle PiS w sobotę mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Hanna Gronkiewicz-Waltz była gościem programu"Fakty po Faktach"
TVN24

kz/mś