Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Oczekiwania, obawy, pytania

[object Object]
Jaki zapowiada ustawę reprywatyzacyjnąTVN24
wideo 2/2

- Duże zaskoczenie - tak projekt ustawy reprywatyzacyjnej Patryka Jakiego komentują politycy opozycji i przedstawiciele ruchów lokatorskich. Jeszcze przed prezentacją dokumentu zapytaliśmy o oczekiwania wobec jego treści i ewentualne obawy.

Projekt Jakiego będzie 23. podejściem do ustawy reprywatyzacyjnej, z jakim będziemy mieć do czynienia w III Rzeczpospolitej. Po 1989 roku, niemal w każdej kadencji, kolejne rządy zapowiadały systemowe rozwiązanie tej kwestii. Były one jednak odrzucane przez parlament albo utykały w sejmowych komisjach. Zatem samą prezentację kolejnego projektu trudno uznać za - jak stwierdził wiceminister - "przełomową". O faktycznym przełomie będzie można mówić, kiedy ustawa zostanie uchwalona. A do tego daleka droga.

- Patryk Jaki w tej sytuacji jest jak saper na polu minowym: myli się tylko raz - komentuje Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Największe patologie reprywatyzacyjne, jak zwracanie w naturze budynków z lokatorami, czy milionowe, skrajnie zawyżone odszkodowania, powinny być ukrócone już dawno i nie ma tu miejsca na niuansowanie, a zmiany trzeba wprowadzać jak najszybciej - dodaje.

Co oddawać w naturze?

Po zapowiedzi wiceministra Jakiego zapytaliśmy przedstawicieli różnych stron sceny politycznej, a także ruchów lokatorskich o ich oczekiwania wobec ustawy.

Pierwszym pomysłem jaki usłyszeliśmy było ograniczenie roszczeń poprzez nadanie im "daty ważności".

- Chodzi o to, aby wyznaczyć konkretny czas na ich złożenie i rozpatrzenie. Tak, aby roszczenia składane po tym terminie były po prostu odrzucane - mówi Piotr Ciszewski, szef Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Drugim pojawiającym się najczęściej pomysłem był koniec z oddawaniem budynków w naturze, zwłaszcza tych, w których mieszkają lokatorzy.

- Zamiast tego proponujemy wypłacanie odszkodowań, możliwie jak najniższych. Pewnym rozwiązaniem jest wzór węgierski. Tam rekompensaty wypłacano obligacjami i papierami wartościowymi - stwierdza Ciszewski. I dodaje, że wysokość odszkodowania powinna być ustalana na podstawie wartości, jaką nieruchomość miała w momencie przejęcia przez państwo, a nie obecnej.

Wysokość odszkodowań

Według Jana Śpiewaka, odszkodowania "powinny wynosić 10, 15, maksymalnie 20 procent obecnej wartości nieruchomości i powinny być wypłacane w obligacjach wieloletnich". Szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa nie mówi jednak o całkowitym zaprzestaniu zwrotów w naturze. Każda sprawa, jego zdaniem, powinna być rozpatrywana indywidualnie.

- Tam gdzie są budynki wielorodzinne, użyteczności publicznej czy zieleń, nie ma mowy o oddawaniu. Ale jeśli mamy do czynienia z jakąś działką przeznaczoną do zabudowy czy domkiem jednorodzinnym, to temat jest otwarty - mówi i podaje konkretny przykład. - Chociażby wczoraj spotkałem się z panią, która ma dużo przejść z dekretem Bieruta, a mieszka w jednorodzinnym domku na Woli, który zawsze był własnością jej rodziny. W takich sytuacjach nie widzę przeciwwskazań do zwrotu jego własności - zastrzega.

- Zaprzestanie oddawania nieruchomości w naturze to absolutne minimum - potwierdza Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy reprezentująca stowarzyszenie Inicjatywa Polska. I dodaje, że zakaz ten nie powinien liczyć się tylko kamienic z lokatorami. - Królikarnia jest tego najlepszym przykładem. Właściciele nie chcieli zgodzić się na odsprzedanie roszczeń Muzeum Narodowemu, którego oddział się tam znajduje. Niewykluczone, że w takiej sytuacji jeden z najbardziej malowniczych parków w Warszawie może być zamknięty dla użytkowników, to niezrozumiałe - mówi.

Zaś kwestię odszkodowań za nieruchomości komentuje krótko: - Muszą zostać jasno określone i jednakowe dla wszystkich.

Płatne w ratach

Odszkodowania, jak podkreśla z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15), powinny być dodatkowo wypłacane wyłącznie prawowitym właścicielom, a nie tym, którzy roszczenie kupili.

- Powinny mieć formę nieruchomości zamiennych, najlepiej gruntów rolnych Skarbu Państwa tak, aby nie obciążać budżetu odszkodowaniami pieniężnymi - uzupełnia. Jakie jeszcze ma oczekiwania wobec ustawy reprywatyzacyjnej? - Powinna zabezpieczać prawa lokatorów i uniemożliwiać handel roszczeniami. Powinna mieć charakter kompleksowy, czyli dotyczyć wywłaszczeń niemieckich i komunistycznych, nie tylko w Warszawie ale na terenie całej Polski - wyjaśnia.

Swoją listę oczekiwań co do ustawy Patryka Jakiego opisało też stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Oprócz natychmiastowego zaprzestania zwrotów w naturze, aktywiści proponują wycenę nieruchomości objętej odszkodowaniem zgodnie z jej wartością w dniu nacjonalizacji, nie obecnej. Postulują również rozłożenie wypłaty rekompensat na 20 lat.

Zaskoczeni zapowiedzią

Oprócz pomysłów na zapisy ustawy reprywatyzacyjnej, nie brakuje też i obaw. Wszyscy nasi rozmówcy mówią zgodnie, że są zaskoczeni zapowiedzią wiceministra Jakiego. Do tej pory politycy obozu rządzącego nie chwalili się pracami nad "dużą ustawą". Na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej często z ich ust padały stwierdzenia, że obecne prawo wystarczająco dobrze chroni przed nieprawidłowościami reprywatyzacyjnymi - wystarczy go jedynie przestrzegać.

- Nic nie mówiono o tym, że toczą się jakieś prace, więc jestem zaskoczony. Nie słyszałem też nic o żadnych konsultacjach, z kim je prowadzono, kiedy? A taki projekt wymaga opinii organizacji lokatorskich czy przedstawicieli samorządów - mówi Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej i były prezydent Warszawy. - O jakości prawa decyduje sposób jego przygotowywania, więc mam pewne obawy, czy ten projekt będzie odpowiednio wyważony i przemyślany - przyznaje.

- Jestem zdziwiona. Bardziej spodziewałam się rozwiązań dotyczących rekompensowania strat poszkodowanym lokatorom niż "dużej ustawy" - stwierdza Paulina Piechna-Więckiewicz. - Mam nadzieję, że to nie jest ustawa tworzona po to, by zaspokoić ego pana Patryka Jakiego, ale raz na zawsze rozwiązać problemy reprywatyzacji - dodaje.

Gdzie konsultacje?

Najbardziej zaskoczeni, ale też rozczarowani są przedstawiciele ruchów lokatorskich. - Kompletnie nic o tym nie wiedzieliśmy. Nawet my, członkowie rady społecznej [działającej przy komisji weryfikacyjnej - red.], choć wydaje się, że jesteśmy tak blisko ministerstwa - mówi Marek Jasiński, szef Komitetu Obrony Lokatorów i członek wspomnianej rady. - Przy tej "dobrej zmianie", o której rządzący tak wiele mówią ta współpraca powinna wyglądać zupełnie inaczej. Środowiska lokatorskie są oburzone. My cały czas ze sobą rozmawiamy, spotykamy się, mamy mnóstwo pomysłów na rozwiązanie problemów reprywatyzacji. Tylko nikt nie pyta nas o zdanie - rozkłada ręce.

Podobne zdanie ma Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. - Szkoda, że tych konsultacji nie było, choć trochę jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Tak samo jak poprzedni rząd, tak i ten jest na bakier z pytaniem lokatorów o zdanie - mówi. Ma jednak nadzieję, że klamka jeszcze nie zapadła, a projekt Jakiego - po prezentacji - zostanie oddany do konsultacji lokatorom.

Jak powiedział już w środę rano wiceminister Patryk Jaki, który był gościem "Jeden na Jeden", tak się stanie. Projekt "dużej" ustawy jest projektem rządowym, przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości. Do tej pory był konsultowany z premier Beatą Szydło i władzami Prawa i Sprawiedliwości. Teraz ma być poddany szerszym konsultacjom.

Z rozmowy z wiceministrem wynika, że większość postulatów naszych rozmówców zostanie zrealizowana. Pytany o podstawowe założenia jego projektu, Jaki wyliczał: - Koniec oddawania kamienic na kuratorów, na reaktywowane spółki, na osoby zmarłe, koniec handlowania roszczeniami i wreszcie najważniejsza rzecz, koniec oddawania nieruchomości razem z ludźmi.

Zamiast zwrotów w naturze, dawni właściciele będą mogli liczyć na odszkodowanie. Do wyboru będą trzy opcje. Pierwsza: 20 procent wartości nieruchomości wypłacane w gotówce. Druga: 25 procent w obligacjach i trzecia - 20 procent rozliczane ze Skarbem Państwa w ramach bonifikaty.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAPOWIEDZIACH PATRYKA JAKIEGO:

[object Object]
Patryk Jaki o "dużej" ustawie reprywatyzacyjnejTVN24
wideo 2/3

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl