Najnowsze

Profesor uniwersytetu pobity w tramwaju. Bo mówił po niemiecku

Najnowsze

Profesor UW pobity w tramwaju
Fakty TVNProfesor UW pobity w tramwaju

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego został pobity w tramwaju. Powód? Rozmawiał po niemiecku ze swoim kolegą z uniwersytetu w Jenie.

O sprawie dowiedzieliśmy się od samego poszkodowanego, z którym dzisiaj byliśmy umówieni na wywiad. Prof. Jerzy Kochanowski przez sms poinformował nas, że wczoraj podczas podróży tramwajem wraz ze swoim kolegą z Jeny został pobity. Jednemu z pasażerów nie podobało się, że rozmawiali w języku niemieckim.

Pięć szwów

- W rezultacie mam pięć szwów na czole, a sprawcy których próbowałem zatrzymać, uciekli - informował tvnwarszawa.pl. Zapowiedział także, że zgłosi pobicie policji.

Na rozmowę z nim udała się nasza reporterka Klaudia Ziółkowska.

Profesor opowiedział, że do zdarzenia doszło w tramwaju w pobliżu Powązek, kiedy wracał ze swoim kolegą Niemcem z cmentarza. Już w samym tramwaju inny pasażer zażądał od nich, aby nie rozmawiali w języku niemieckim. Prof. Kochanowski odpowiedział, że musi rozmawiać w tym języku, bo jego kolega jest Niemcem. Wtedy otrzymał uderzenie głową.

Jak relacjonuje, zaczął krwawić. Jego kolega nie został zaatakowany.

- Przyszedł w końcu motorniczy i powiedział, że mamy się bić na zewnątrz. Powiedziałem, że się nie biję, jestem atakowany. Co nie wzbudziło żadnej reakcji. To było haniebne. Poprosiłem o wezwanie policji, ale okazało się że to też niemożliwe. Radio motorniczego nie działało - mówi profesor.

Jak dodał poszkodowany, tylko jedna z pasażerek zaproponowała pomoc i podała chusteczkę.

Sprawca opuścił tramwaj, a profesor sam wezwał policję. Razem z funkcjonariuszami próbował znaleźć agresywnego pasażera. Bez skutku. Na miejscu zjawiła się wezwana przez policjantów karetka, gdzie historyk został opatrzony.

Prof. Kochanowski dzisiaj złożył zeznania w komisariacie przy ul. Żytniej.

- Przyjęliśmy zawiadomienie od pokrzywdzonego, o tym że został zaatakowany w tramwaju. Wczoraj około 18 policjanci, po zgłoszeniu, udali się w miejsce zdarzenia w poszukiwaniu sprawców. Ich już tam nie było. W związku tym, że profesor posiadał obrażenia ciała, policjanci powiadomili służby medyczne. Na miejsce przyjechała karetka pogotowia - relacjonowała Marta Sulowska z komendy stołecznej policji.

- Prowadzimy czynności prowadzące do ustalenia tożsamości sprawców i ich zatrzymania. Szukamy świadków, którzy widzieli to zdarzenie. Apelujemy do osób, które były świadkami zdarzenia o to, aby zgłosiły się do naszej komendy lub zadzwoniły na numer 112 - apelowała Sulowska.

Policja przyjęła zgłoszenie
Policja przyjęła zgłoszenieTVN24

Tramwaje warszawskie sprawdzają

O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy Tramwaje Warszawskie. - Weryfikujemy informacje, jak tylko będziemy wiedzieć więcej, podamy szczegóły. Oczywiście motorniczy powinien odpowiednio zareagować, zawiadomić centralę - mówi Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Całe wydarzenie na jednym z portali społecznościowych skomentowała również jedna ze studentek.

"Człowiek słyszy i nie wierzy. Ale jak to? W Warszawie? W Polsce? Zostać pobitym za mówienie po niemiecku? W 2016 roku? Jak to jest w ogóle możliwe. Ale jest. Tak po prostu. Zmieniło się, przesunęło, puściła tama. Ludzie już nie gryzą się w język, wręcz przeciwnie z dumą na piersi i w pięści robią to przed czym rok, dwa lata temu, pięć lat temu by się powstrzymali. Bo czują, że oto nadszedł ich czas. Czas kiedy nagle czynem patriotycznym staje się pobicie profesora. Są tak bardzo wbrew i tacy dzielni. Czują że ich czas" - czytamy w jej wpisie.

skw/kw/sk

Pozostałe wiadomości