Prof. Chazan idzie do sądu pracy. Wróci do szpitala św. Rodziny?

Warszawa

archiwum TVNProfesor Chazan

Prof. Bogdan Chazan złoży do sądu pracy odwołanie od decyzji prezydent Warszawy, które pozbawiła go zatrudnienia - zapowiada "Nasz Dziennik". I dodaje, że ma szansę wygrać spór.

O tym, że profesor Chazan zamierza odwołać się od decyzji ratusza informowaliśmy tydzień temu. Teraz te informacja potwierdza "ND". Dokument miał zostać złożony w poniedziałek.

- Odwołanie od decyzji prezydent Warszawy na tę godzinę jeszcze nie wpłynęło. Możliwe, że zostało wysłane pocztą - powiedziała nam przed godz. 16 Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego. Tę informacje potwierdził we wtorek na antenie TVN24 przedstawiciel profesora Chazana.

Gazeta dywaguje też na temat szans powrotu profesora do szpitala im. Świętej Rodziny i rozmawia na ten temat z niewymienionym z nazwiska sędzią sądu pracy.

Powiedział on dziennikowi, że zwolnienie z pracy prof. Chazana może być unieważnione z powodów formalnych lub merytorycznych.

"Jest mi przykro"

Prof. Bogdan Chazan nie jest dyrektorem szpitala przy ulicy Madalińskiego w Warszawie od ubiegłego poniedziałku – wówczas wręczono mu wypowiedzenie. - Jest mi przykro, odczuwam żal i dyskomfort. Jest mi smutno - powiedział profesor tuż po odebraniu decyzji.Rzecznik ratusza potwierdził tydzień temu, że udało się dostarczyć wypowiedzenie. Jak dodał, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, ale prof. Chazan jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

W rozmowie z Polskim Radiem adwokat lekarza stwierdził, że ratusz nie zdecydował się na dyscyplinarne zwolnienie, dlatego profesor ma prawo wrócić do pracy po zakończeniu urlopu i sprawować funkcję dyrektora do końca października.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

Podstawą zwolnienia kontrola

O zamiarze odwołania Chazana z funkcji dyrektora szpitala na początku lipca poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podstawą do decyzji stały się wyniki kontroli ratusza w Szpitalu im. Św. Rodziny. Chazan powołując się na klauzulę sumienia odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi między innymi warszawska prokuratura.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

OŚWIADCZENIE PROFESORA CHAZANA:

Oświadczenie profesora Chazana
TVN24
Konsekwencje decyzji ws. profesora Chazana
Fakty TVN

PAP/ran