Problemy z podwójnym rocznikiem. Mniej lekcji religii, jeśli biskup się zgodzi

Warszawa

TVN24 , urząd miastaWładze Warszawy o lekcjach religii

W pierwszych klasach szkół średnich będzie mogła odbywać się zmniejszona liczba lekcji religii - zapowiedziała wiceprezydent Warszawy. Zapewniła, że to efekt porozumienia z obiema stołecznymi diecezjami. - Każdy wniosek dyrektora zostanie rozpatrzony indywidualnie - poinformowała diecezja warszawsko-praska.

Zmiana dotycząca lekcji religii wiąże się ze zmianami w systemie edukacji.

"W przyszłym roku szkolnym naukę w szkołach ponadpodstawowych zamiast 19 tys. rozpocznie niemal 44 tys. uczniów. To efekt tzw. podwójnego rocznika - do pierwszych klas szkół średnich trafią absolwenci zarówno podstawówek, jak i gimnazjów" - poinformowała między innymi na Facebooku Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Powinny być dwie lekcje

To może wiązać się z problemami szkół, a konkretnie z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki. Wiceprezydent postanowiła zwrócić się w tej sprawie do Kardynała Kazimierza Nycza z Archidiecezji Warszawskiej oraz do Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego. Poprosiła o możliwość zmniejszenia liczby godzin religii w klasach pierwszych szkół średnich do jednej w tygodniu.

Według ustawy oświatowej programowo powinny odbywać się dwie takie lekcje. Odstępstwo jest przewidziane, jeżeli zgodzą się na to hierarchowie.

"Jest mi niezmiernie miło zakomunikować, że spotkania przyniosły oczekiwane rezultaty. Dziękuję za zapewnienie, iż każdy wniosek dyrektora szkoły ponadpodstawowej, w której będą problemy lokalowe, rozpatrzony będzie pozytywnie" - zapewniła Kaznowska.

Innymi słowy, jeżeli władze danej placówki stwierdzą, że mają problemy z zapewnieniem odpowiednich warunków uczniom i zwrócą się do duchownych o zmniejszenie liczby godzin religii, to taka prośba ma być od razu zaakceptowana.

"Biskupi wyrazili nadzieję"

Diecezja Warszawsko-Praska opublikowała komunikat w tej sprawie.

"Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk spotkali się z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską w sprawie przewidywanych przez Urząd Miasta problemów związanych z organizacją zajęć w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/20. Każdy wniosek dyrektora szkoły o zmniejszenie liczby godzin lekcji religii zostanie rozpatrzony indywidualnie i w trosce o dobro uczniów. Biskupi wyrazili nadzieję, że w wielu przypadkach będzie możliwe zachowanie dwóch lekcji religii w tygodniu" - napisał dyrektor biura prasowego diecezji, Jakub Troszyński

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Jak przyznał w przyszłym roku szkolnym sytuacja będzie rzeczywiście wyjątkowa, a każdy wniosek o zmniejszenie liczby godzin religii będzie rozpatrywany indywidualnie. - Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo. Zgoda dotyczy tylko tych szkół, w których faktycznie będą problemy lokalowe, a dyrektorzy złożą taki wniosek - wyjaśnił.

- Zmniejszenie liczby godzin religii do jednej tygodniowo nie jest w mocy władz diecezji, ponieważ te sprawy reguluje rozporządzenie ministra edukacji z 14 kwietnia 1992 roku - przypomniał. Jak wyjaśnił, zmniejszenie liczby godzin jest możliwe tylko czasowo, w wyjątkowych sytuacjach. - Globalnie, bez patrzenia na konkretną sytuację, nawet biskup nie może wyrazić na coś takiego zgody - zastrzegł ks. Śliwiński.

O RELIGII W SZKOŁACH MÓWIŁ NIEDAWNO W TVN24 PREZYDENT WARSZAWY:

Rafał Trzaskowski o religii
TVN24

ran/PAP/pm