Problem z ekranami na nowej drodze. "Odchylają się od pionu"

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNaprawa na trasie świętokrzyskiej

Łącznik między ulicą Zamoyskiego i Targową jeszcze nie został oddany do użytku, a już prowadzone są na nim prace naprawcze. Problemem okazała się niewłaściwa konstrukcja ekranów.

"Ekran został wybudowany w kwietniu 2018 roku jednak inspektor nadzoru stwierdził, że został wykonany wadliwie. Stanowisko to potwierdziła zlecona przez nas ekspertyza. Wynika z niej, że niektóre elementy konstrukcyjne ekranu odchylają się od pionu" - informuje w mailu do tvnwarszawa.pl Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Siedem miesięcy po czasie

"Obecnie trwają prace polegające na wymianie niektórych elementów stalowych ekranu, jak tylko naprawa zostanie ukończona, wniesiemy o pozwolenie do nadzoru budowlanego" - dodaje Gajewska.

Firma Balzola, wykonawca inwestycji, nie chciała odpowiedzieć na nasze pytania i odesłała do Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą naprawę ekranu do końca listopada. Bez tego nie możemy odebrać inwestycji - mówi Agata Choińska ze ZMID-u.

Jak podkreślają w zarządzie, poza ekranami nie ma innych przeszkód, by zakończyć prace na tym odcinku.

Koszt łącznika wyniósł 11,5 miliona złotych, a budowa miała być gotowa w kwietniu tego roku, czyli siedem miesięcy temu.

Trasa Świętokrzyska

Do tej pory drogowcy oddali do użytku dwa odcinki Trasy Świętokrzyskiej.

30 września 2014 roku kierowcy dostali do dyspozycji 700-metrowy odcinek pomiędzy Wybrzeżem Szczecińskim, a ulicą Zamoyskiego.

Pod koniec października 2017 roku udostępniono kolejny od dworca Wschodniego do ulicy Zabranieckiej.

Na razie nie wiadomo, kiedy wystartuje budowa ostatniego odcinka trasy między ulicą Targową, dworcem Wschodnim.

- W drugim kwartale 2019 roku wystąpimy o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Środki na te inwestycje zarezerwowane mamy na 2020 rok i najwcześniej w tym roku rozpocznie się budowa - tłumaczy z kolei Magdalena Wysocka z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Długość połączenia drogowego między skrzyżowaniem z Wybrzeżem Szczecińskim, a ulicą Zabraniecką wyniesie nieco ponad 3 kilometry. Koszt inwestycji to 76 mln złotych.

ml/pm