Prezydent życzy warszawiakom, "lepszego" przyszłego roku

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Pierogi z kapustą, święty Mikołaj, wspólne śpiewanie kolęd, zabawy dla najmłodszych - tak wyglądała Warszawska Wigilia, obchodzona już po raz ósmy. Opłatkiem z mieszkańcami podzielili się prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektor UKSW ksiądz profestor Henryk Skorowski.

Mimo nie najlepszej pogody na Placu Teatralnym zebrało się kilkaset osób. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00. Od samego początku przed namiotami z wigilijnymi przysmakami ustawiały się kolejki. W tłumie wiele było starszych osób i dzieci.

W sumie na Warszawską Wigilię przygotowano dwa tysiące porcji bigosu z grzybami, pierogów z kapustą, barszczu czerwonego, pasztecików z kapustą oraz drożdżówek z makiem.

Prezydent z opłatkiem

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz życzyła zgromadzonym, by zbliżające się święta spędzili wśród osób bliskich lub wśród przyjaciół. - To jest okres szczególny, kiedy ustają utarczki, kłótnie. Życzę, żeby taki był również dla Państwa - mówiła.

Życzyła też mieszkańcom Warszawy "lepszego" niż obecny 2012 r. Następnie podzieliła się z zebranymi opłatkiem.

Życzenia mieszkańcom Warszawy składał też kanclerz Bractwa Kawalerów Gutenberga Jacek Kuśmierczyk oraz rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. Henryk Skorowski.

Przyszło wielu ubogich

Kuśmierczak w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że podobnie jak w latach ubiegłych, na przedświąteczne spotkanie przyszło wiele osób ubogich. - To dla nich okazja do tego, by po prostu zjeść ciepły posiłek - zaznaczył.

Dla dzieci świąteczne zabawy

Na najmłodszych, którzy razem z rodzicami przyszli na pl. Teatralny, czekali święty Mikołaj i Śnieżynka. Dzieci mogły własnoręcznie przygotować kartki i stroiki świąteczne oraz pomalować choinkowe bombki. Podczas imprezy można było też zobaczyć, jak samodzielnie uzyskać ("czerpać") ozdobny papier.

Strażnicy uczyli zasad

Z kolei strażnicy miejscy zachęcali zebranych do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, także podczas zbliżających się świąt, kiedy spieszymy się do rodzin.

Podczas uroczystości rozbrzmiewały też kolędy. Wykonywały je Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej i Warszawski Chór Międzyuczelniany.

PAP//bako/mz