Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego

Warszawa

| Eurosportfot

Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego koło Belwederu oraz na pl. Piłsudskiego. W czwartek przypada 76. rocznica śmierci marszałka.

Uroczystości rozpoczęły się rano, przed pomnikiem koło Belwederu. W południe na pl. Piłsudskiego odbył się uroczysty apel. Kwiaty pod pomnikiem marszałka przy pl. Piłsudskiego i na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli, przy udziale wojskowej asysty honorowej, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich i harcerskich. W imieniu rodziny marszałka wieniec pod pomnikiem złożył jego wnuk Krzysztof Jaraczewski. W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe oraz młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego – podaje PAP.

W ramach obchodów rocznicy śmierci Piłsudskiego w Archikatedrze św. Jana zostanie odprawiona msza święta w intencji jego i jego żołnierzy.

Spoczął na Wawelu

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze. 15 maja trumnę z ciałem Piłsudskiego przewieziono na lawecie do katedry św. Jana, gdzie ostatni hołd oddały mu tłumy warszawiaków.

Spoczął na Wawelu w krypcie św. Leonarda. W 1936 roku jego serce zostało złożone w grobie matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie.

Rok później trumnę z ciałem Józefa Piłsudskiego przeniesiono do wawelskiej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

wp/mz