Prezydent zaprasza na plac Zamkowy. W środę głos zabierze Obama

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plScena na placu Zamkowym

- Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w głównej części oficjalnych obchodów 25-lecia Wolności – 4 czerwca, o godz. 11.30, na Placu Zamkowym w Warszawie – informuje Kancelaria Prezydenta. Zabierze tam głos również prezydent Barack Obama.

4 czerwca – w związku z głównymi obchodami 25-lecia Wolności – w Warszawie będą gościć przywódcy kilkunastu państw. Uroczystości mają przypominać, że to Polacy zainicjowali demokratyczne przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej, przyczyniając się do upadku komunizmu.

Odegrają "Wolność"

W środę o godz. 11.30, na Placu Zamkowym w Warszawie odbędą się oficjalne uroczystości. Jak podaje kancelaria, wezmą w nich udział przywódcy kilkunastu państw, m.in. prezydenci Polski, USA, Niemiec i Francji oraz wielu zagranicznych gości. Prezydenci Bronisław Komorowski i Barack Obama wygłoszą specjalne przemówienia.

Uroczystościom towarzyszyć będą elementy ceremoniału wojskowego. Z kolei zespół jazzowy "Włodek Pawlik Trio" wraz Warszawską Orkiestrą Symfoniczną "Sinfonia Varsovia" oraz Polskim Chórem Kameralnym "Schola Cantorum Gedanensis", zaprezentuje premierowe wykonanie suity symfoniczno-jazowej "Wolność" – skomponowanej przez tegorocznego laureata Grammy Award – Włodka Pawlika.

W wydarzeniu, poza głowami państw i delegacjami zagranicznymi, udział wezmą także byli prezydenci i premierzy, przedstawiciele instytucji publicznych, korpus dyplomatyczny, środowisko opozycji czasów PRL, przedstawiciele świata kultury, nauki oraz organizacji pozarządowych.Przemówienia wygłoszą prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rzeczypospolitej Polskiej. Wejście na pl. Zamkowy od strony Krakowskiego Przedmieścia będzie możliwe od godziny 10 do 11.30.

"Prosimy o zabranie ze sobą dowodu tożsamości. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o niezabieranie ze sobą broni i przedmiotów niebezpiecznych oraz dużych plecaków i toreb" – informuje kancelaria.

PRZEJAZD BARACKA OBAMY PRZEZ WARSZAWĘ:

Przejazd Baracka Obamy
TVN24

TAK POWSTAWAŁA SCENA NA PLACU ZAMKOWYM:

Prezydent Obama odwiedzi Warszawę
TVN24

PAP/ran/roody