Prezydent zadowolona po meczu

Warszawa

fot. PAP/Grzegorz Jakubowski, film: TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowuje mecz

- To był wielki dzień dla Warszawy i egzamin dla mieszkańców, kibiców oraz służb mundurowych - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji podsumowującej środowy mecz Polska-Portugalia. Jak dodała, sprawdziły się m.in. rozwiązania związane z organizacją ruchu i dodatkową komunikacją miejską.

- Nie ulega wątpliwości, że najtrudniejszy egzamin (Euro 2012) przed nami, ale mogę powiedzieć, że go zdamy – dodała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Za mało otwartych bram wyjściowych

Prezydent poinformowała, że organizacja ruchu sprawdziła się dobrze, była też zadowolona z tempa w jakim kibice opuścili stadion. - Udało się to w 6 minut - powiedziała. O wiele trudniej było wyjść z samego terenu wokó obiektu - otwarte były zaledwie 2 bramy wyjściowe(trzecia dla vipów). - To za mało, narzekali kibice. - W trakcie Euro będzie więcej, otwarte będą 3 wejścia, dla "zwykłych śmiertelników" bo czwarte będzie odrębne dla gości UEFA. W tej chwili to jest kwestia Narodowego Centrum Sportu, nie nasza - podsumowała Gronkiewicz -Waltz.

Tymczasem zaraz po meczu policjanci zapewniali, że w czasie Euro dostępnych będzie 5 bram.

Komunikacja na plus

Według ratusza, dobrze sprawdziła się dodatkowa komunikacja miejska przewidziana dla kibiców, a także m.in. wyłączenie z ruchu niektórych ulic i mostu Poniatowskiego (w czasie opuszczania przez kibiców stadionu). Prezydent nie szczędziła pochwał również policji, straży miejskiej i urzędnikom z Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy po raz pierwszy pracowali w nowym budynku przy ul. Młynarskiej. Ciepłe słowa skierowała też do mieszkańców stolicy- w czwartek zmagali się z wieloma ograniczeniami( zakazy wjazdu, parkowania, przerwy w kursowaniu autobusów i tramwajów).

Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że w trakcie środowego spotkania wykorzystano wszystkie procedury, które będą stosowane podczas meczów Euro 2012.

Prawie 3 tys. mundurowych

Według danych ratusza mecz Polska-Portugalia zabezpieczało 2,5 tys. policjantów, 280 strażników miejskich i m.in. 100 osób ze służb medycznych.

Jeszcze jeden mecz testowy

Przed egzaminem w postaci Euro 2012 narodową arenę czeka jeszcze jeden mecz testowy. -Odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu - powiedziała rano na antenie TVN24 szefowa miejskiego biura bezpieczeństwa, Ewa Gawor. Jak podał kilka godzin później portal tvn24.pl na Narodowym zostanie rozegrany finałowy mecz Pucharu Polski.

Szefowa biura bezpieczeństwa ocenia mecz
TVN24

ec/mz