Prezydent wręczył nominacje generalskie

Najnowsze


Trwają uroczystości obchodów święta Wojska Polskiego. Na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył odznaczenia oraz nominacje generalskie i admiralskie. Pożegnał też generałów odchodzących do rezerwy. Wcześniej złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na stopień "czterogwiazdkowego" generała awans otrzymał szef Sztabu Generalnego WP Mieczysław Gocuł. Generałem broni został dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego Janusz Adamczak.

Awanse na stopień generała dywizji otrzymało trzech oficerów – dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej Jarosław Mika, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej Marek Mecherzyński oraz inspektor Wojsk Specjalnych Piotr Patalong.

Ponadto ośmiu oficerów otrzymało pierwszy generalski stopień generała brygady lub jego odpowiednik - stopień kontradmirała.

"Jest powód do dumy"

- W sukcesach 25-lecia mają i mieć będą swój udział żołnierze i dowódcy Wojska Polskiego - podkreślał zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękując wyróżnionym awansami i odznaczeniami za dotychczasową służbę. - Tak to już jest z armią - tak jak i z państwem - że modernizacja oznacza nie tylko inwestycje w technikę, zdobywanie kolejnych przyczółków wiedzy, umiejętności, ale też musi oznaczać kumulację wiedzy, która ma wpływać i wpływa na następnych - dodał, nawiązując do łańcucha pokoleń między odchodzącymi do cywila generałami, a tymi, którzy odebrali właśnie nominację.

- Ale pod jednym względem wojsko nigdy się nie zmienia - pod względem żelaznej zasady, że żołnierz - i armia jako całość - ma święte prawo być dobrze dowodzoną. To z takim przekonaniem żołnierze, gdy trzeba, idą w śmiertelny bój. To z takim przekonaniem żołnierze ćwiczą na poligonach - w przekonaniu, że są w dobrych rękach - mówił prezydent Komorowski życząc generałom, by pozostali wierni tej zasadzie i sprostali nowym potrzebom oraz wymaganiom.

Prezydent podkreślił, że dziś możemy się cieszyć wielkim postępem w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych.

- Jest powód do dumy, ale jednocześnie nie możemy tracić z oczu tego, że jednym z ważnych elementów dorobku 25-lecia armii niepodległej i demokratycznej Polski jest także zdobycie doświadczenia, bez straty wcześniejszych źródeł wiedzy także poprzez kontakty w NATO i operacje zewnętrzne poza granicami kraju - dodał wskazując, że to wszystko jest niezbędne do budowania skutecznego systemu obrony ojczyzny.

Uroczystości od rana

Piątkowe obchody wojskowego święta prezydent rozpoczął o godz. 8.00 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez Komorowskiego.

Towarzyszyli mu: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej oraz generałowie. Przed pomnikiem złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Sprzed pomnika marszałka prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o 8.30 rozpoczęła się msza w intencji ojczyzny, odprawiana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Prezydent złożył też wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego oraz przed dwoma pomnikami marszałka.

Obchody święta wojskowegoTVN 24

W samo południe

Podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu prezydent wygłosi przemówienie. Ponownie zabierze głos godzinę później, gdy w Al. Ujazdowskich odbędzie się główna uroczystość z okazji wojskowego święta. Na jednej z głównych arterii stolicy odbędzie się defilada, w której weźmie udział ok. 1,2 tys. żołnierzy (z których prawie 800 będzie maszerować) i ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych - jeśli pogoda pozwoli - przeleci ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Defilować będą nie tylko Polacy, ale też ok. 100 żołnierzy z państw sojuszniczych, którzy szkolą się w Polsce od wybuchu kryzysu na Ukrainie. Będą to spadochroniarze z USA i Kanady, którzy przemaszerują Al. Ujazdowskimi, oraz dwa amerykańskie śmigłowce Black Hawk, które zaprezentują się w powietrzu.

Festyn i defilada

O godz. 13 w okolicach Łazienek Królewskich mieszkańcy stolicy będą mogli z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy polskich sił zbrojnych. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski, a wzdłuż ulic Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie wystawiony ciężki sprzęt wojskowy. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, artylerię samobieżną, zestawy przeciwlotnicze, sprzęt saperów, radary, wozy dowodzenia i wiele innych.

Po godz. 13 przy pomniku Piłsudskiego obok Belwederu koncert da Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Natomiast od rana otwarta dla zwiedzających jest ekspozycja plenerowa w Muzeum Wojska Polskiego. Od południa będzie można zwiedzać ekspozycje stałe.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00:

Prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem PiłsudskiegoTVN24

PAP/kś/b