Prezydent w Ogrodzie Krasińskich. "Zawsze ktoś ma inną wizję"

Warszawa

tvnwarszawa.plPrezydent Warszawy o protestach po wycince drzew w Ogrodzie Krasińskich

- Zjeżdżalnie, mostki, koła fortuny, koparki do piasku - to tylko część atrakcji dla dzieci, które zostały udostępnione w poniedziałek we wciąż modernizowanym Ogrodzie Krasińskim. - Wcześniej siedzieli tu spragnieni panowie - komentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Cieszę się, że dzieci korzystają, że jest fajny plac zabaw. Wcześniej był tu bardzo zaciemniony teren a na ławkach siedzieli bardzo "spragnieni" panowie, tak bym to ujęła. Teraz bawią się dzieci - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z tvnwarszawa.pl na otwarciu pierwszej części wciąż modernizowanego Ogrodu Krasińskich.

Prezydent Warszawy przypomniała także, że to dopiero pierwsza część ogrodu, którą władze miasta udostępniły po modernizacji.

- Aż do jesieni będziemy otwierać kolejne części parku. To jest kolejne miejsce, w samym Śródmieściu, które jest dla mieszkańców – mówiła.

Gronkiewicz-Waltz odniosła się także do protestów części mieszkańców po wielkiej wycince w Ogrodzie.

- Prawda jest taka, że jeżeli idą jakieś zmiany, to socjologicznie rzecz biorąc, 40 proc. jest przeciw, 40 proc. jest za i 20 proc. nie ma zdania. Nie ma więc co się dziwić, że były osoby, które miały inną wizję – mówiła prezydent.

Duży plac zabaw

W poniedziałek fragment z nowym placem zabaw przetestowały dzieci w ramach akcji "Lato w mieście". Choć prace w ogrodzie nadal trwają, dzieciom udostępniono fragment parku od strony ul. Barokowej. Tam znajduje się duży plac zabaw. Postawiono tam zjeżdżalnie, mostki, koła fortuny, koparki do piasku, bujaki, huśtawki, hopki na sieci.

Nie tylko dzieci znajdą tam miejsce dla siebie. - Wygodne ławki, stojaki do rowerów, poidełko i pozostałe wyposażenie służyć będą również ich opiekunom i innym osobom odwiedzającym to miejsce - informuje ratusz.

Otwarcie części Ogrodu Krasińskich
TVN24

Nowe rośliny

Park zyskuje także rośliny - krzewy, nowe drzewa, pnącza. Zakończono kładzenie nawierzchni mineralnych w części południowej ogrodu, trwa też wymiana tej, która znajduje się w okolicach bramy głównej przy ul. Bohaterów Getta. Koniec prac na południowym fragmencie, równoległym do ul. Długiej wraz z aleją parkową, planowane jest we wrześniu.

Wtedy też mają się odbyć konsultacje społeczne dotyczące regulaminu użytkowania całego parku. Mają odbyć się we wrześniu. Mają przynieść między innymi odpowiedź na pytanie: w jakich godzinach park powinien być zamykany.

To jeszcze nie koniec

Wciąż trwają prace drogowe na terenie przedpola Ogrodu w rejonie zabytkowego ogrodzenia i bramy odrestaurowanych w 2012 roku i ul. Bohaterów Getta.

- Równolegle prowadzone są prace związane z budową stawu, montowane jest wyposażenie (ławki, kosze, stojaki rowerowe itp.), prowadzone są prace konserwatorskie przy fontannie znajdującej się przy Pałacu Krasińskich oraz przy poidełku - informuje ratusz.

Jak informują urzędnicy, w chwili obecnej posadzonych jest około 1400 sztuk krzewów, 21 drzew, ponad 200 sztuk pnączy, około 200 krzewów róż oraz ponad 400 sadzonek roślin bylinowych.

DYREKTOR ZARZĄDU TERENÓW PUBLICZNYCH MÓWI O KONSULTACJACH:

O planowanych konsultacjach społecznych
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Protesty mieszkańców

Modernizacja parku spotkała się z ostrą krytyką części mieszkańców Warszawy. Najwięcej kontrowersji wywołało wycięcie ponad 300 drzew.

Do protestu przeciwko wycince włączył się m.in. aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w tej sprawie, jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.

Prace w ogrodzie skontrolował też mazowiecki konserwator zabytków. Wykazano w działaniach stołecznego konserwatora, który wycinkę drzew zatwierdzał, szereg formalnych nieprawidłowości. Ale nie podjęto żadnych decyzji personalnych, nie będzie też wstrzymania prac w parku.

Modernizacji parku bronili projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Prace kosztują ok. 15 mln zł.

lata//par