"Prezydent traktuje ratusz jak swój prywatny folwark"

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plStołeczny ratusz

- PiS składa wniosek, aby prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w ramach dostępu do informacji publicznej, ujawniła listę zatrudnionych przez nią urzędników - informuje w piśmie przesłanym w środę PAP szef stołecznych struktur PiS Mariusz Kamiński. - Informacje są ogólnie dostępne - odpowiada ratusz.

Politycy PiS zaapelowali w ubiegły piątek do Gronkiewicz-Waltz, aby ujawniła listę zatrudnionych przez nią urzędników. Na upublicznienie na internetowych stronach ratusza listy zawierającej imiona i nazwiska pracowników dali czas do środy.

"Prywatny folwark"

Kamiński w piśmie przesłanym PAP ocenił, że na utrzymanie urzędu władze Warszawy wydają ogromne środki publiczne - równe wydatkom na administrację, jakie ponoszą łącznie samorządy Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

"Hanna Gronkiewicz-Waltz traktuje warszawski ratusz jak swój prywatny folwark. Warszawiacy, ponosząc tak ogromne koszty utrzymania biurokracji Hanny Gronkiewicz-Waltz, mają prawo wiedzieć, kto został zatrudniony za ich pieniądze, ilu nowych urzędników to działacze i członkowie Platformy Obywatelskiej oraz osoby powiązane z nimi rodzinnie" - podkreślił polityk PiS.

Zwrócą się do sądu?

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radni Prawa i Sprawiedliwości będą domagali się wprowadzenia informacji prezydent Warszawy na temat listy zatrudnionych przez nią urzędników.

"Jeżeli prezydent Warszawy nie ujawni tych danych, zwrócimy się do sądu o nakazanie ujawnienia tych danych. Działania te podejmujemy w imię przejrzystości i jawności życia publicznego w Warszawie" - zapowiedział Kamiński.

Zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy Agnieszka Kłąb podkreśliła w rozmowie z PAP, że wszyscy pracownicy warszawskiego ratusza są wymienieni z imienia i nazwiska, wraz z kontaktem telefonicznym i e-mailowym w Biuletynie Informacji Publicznej. "Informacje są ogólnie dostępne" - dodała.Jak zapewniła, ratusz czeka na wniosek polityków PiS i odpowie na niego zgodnie z zasadami dostępu do informacji publicznej.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób.

Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły do tej pory m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska, których działacze włączyli się w zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydent Warszawy.

TAK WYGLĄDAŁA PIĄTKOWA KONFERENCJA POLITYKÓW PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI:

Mówi Jarosław Krajewski
tvnwarszawa.pl

PAP/ran