Prezydent: To hołd społeczeństwa dla polskiego żołnierza

Warszawa

TVN24Prezydent odsłonił tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu

- Potrzebne są wzorce do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać złe, twarde granice niechęci czy zbyt daleko idącej konkurencji politycznej - powiedział Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia tablicy poświęconej generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. W stolicy trwają obchody Święta Wojska Polskiego. Zakończy je uroczysta parada wojskowa.

Prezydent przy okazji odsłonięcia tablicy mówił o skomplikowanych relacjach między politykami w czasie wojny i pokoju. Jako przykład podał Stanisława Szeptyckiego i Józefa Piłsudskiego, których drogi "w sposób zasadniczy się rozeszły, jak to bywa w polityce w warunkach już normalnego państwa".

- Tak samo jak dzisiaj przeżywamy często (...) różne rozstania polityczne, które są bolesne i trudne, tak samo było to udziałem tamtego pokolenia, które jednak było spięte wspólną ramą zwycięstwa w walce o niepodległe państwo polskie - zaznaczył. Komorowski dodał, że te wspólne dokonania wiązały ludzi ponad podziałami partyjnymi i politycznymi.

Bronisław Komorowski przypomniał też, że to gen. Szeptycki w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia świętem żołnierza.

Uroczystości na pl. Piłsudskiego
TVN24

Msza w intencji żołnierzy

Wcześniej odbyła się m.in. msza święta, w której uczestniczyli m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak oraz biskupi ordynariatu polowego prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, weterani i kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni warszawiacy.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczy liturgii, podkreślił na wstępie, że "istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny, troska o jej bezpieczeństwo i wolność". Przypomniał też o zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach

Warszawy, które "uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji".Złożono też kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka na placu jego imienia.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego
TVN24

Parada wojskowa, żołnierski festyn

Centralne uroczystości odbędą się w południe w Al. Ujazdowskich, a nie - jak w ostatnich latach - na pl. Piłsudskiego, bowiem ten ostatni jest w remoncie. Zakończy je parada wojskowa. Al. Ujazdowskimi przedefilują współcześni żołnierze i rekonstruktorzy odtwarzający historyczne pododdziały.

Przed zgromadzoną publicznością przejedzie kilkadziesiąt pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych, a nad nimi przelecą samoloty TS-11 Iskra i śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół.

Obchody w Warszawie zakończy trwający do wieczora festyn żołnierski na Agrykoli oraz pokaz sprzętu wojskowego przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Program obchodów obejmuje też występy orkiestr wojskowych, wstęp wolny do Muzeum Wojska Polskiego i uroczystości na cmentarzach w Ossowie i Radzyminie koło Warszawy.

Święto od 90 lat

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP, nsz, ktom//bgr