Prezydent szefową komisji wybierającej dyrektora ds. kultury

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz pokieruje pracami komisji, która oceni kandydatów na dyrektora stołecznego Biura Kultury - poinformował Ratusz. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 kandydatów, którzy w najbliższym czasie przystąpią do testu wiedzy o kulturze i prawie.

Do konkursu na dyrektora biura kultury przystąpiło 26 osób. W pierwszym etapie kwalifikacje kandydatów zostały sprawdzone pod względem formalnym i te, które nie spełniały wymagań stawianych kandydatom, zostały odrzucone.

16 osób w drugim etapie

Wśród konkursowych wymagań stawianych kandydatom są m.in.: wykształcenie wyższe drugiego stopnia - humanistyczne, artystyczne, z zakresu nauk społecznych, prawa, zarządzania, lub administracji minimum 5-letni staż pracy lub wykonywana, przez co najmniej 5 lata działalność gospodarcza o charakterze zgodnym z wymaganiami na tym stanowisku minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej lub w instytucji kultury lub w organizacji pozarządowej związanej z prowadzeniem działalności kulturalnej. W wyniku przeprowadzonej oceny do następnego etapu zakwalifikowało się 16 osób. Kandydaci będą teraz rozwiązywać test wiedzy. Jak poinformowała PAP Agnieszka Kłąb z biura prasowego urzędu miasta, test ma sprawdzić wiedzę kandydatów dotyczącą szeroko pojętej kultury a także kwestii dotyczących spraw administracyjnych i prawnych związanych z zarządzaniem kulturą w samorządach.

Prezydent osobiście pokieruje

Do trzeciego etapu - rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez komisję oceniającą - zostanie zaproszonych maksymalnie dziesięciu kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Kandydatów na dyrektora stołecznego Biura Kultury oceni komisja, w skład której wejdą: przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Bogna Świątkowska, wiceprzewodnicząca Zespołu Sterującego warszawskiego Programu Rozwoju Kultury Alina Gałązka oraz kierownik działu literackiego Teatru Narodowego Paweł Płoski. Ze strony Urzędu m.st. Warszawy oceny dokonają: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, sekretarz miasta - Marcin Wojdat oraz dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak. - Osobiście pokieruję pracami komisji. Zależało mi jednak, żeby w składzie komisji znaleźli się również przedstawiciele strony społecznej, spoza urzędu. To będzie jeden z najważniejszych wyborów personalnych tej kadencji, bardzo ważny dla rozwoju Warszawy. Dlatego chcieliśmy w ten wybór zaangażować osoby, z którymi współpracujemy w obszarze kultury - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Konkurs na stanowisko dyrektora Biura Kultury w urzędzie miasta związany jest z odejściem p.o. dyrektora, Marka Kraszewskiego, który zajmował to stanowisko od 2006 roku. Marek Kraszewski przez 20 lat związany był z Teatrem Muzycznym w Gdyni. W latach 2001 - 2002 był dyrektorem biura fundacji Centrum Solidarności w Gdańsku. Od 2005 roku związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

PAP/lata//ec