Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Prezydent spotkał się z harcerzami

Warszawa

fot. Leszek Szymański/PAP | | Eurosport
fot | | Policja Kluczbork
fot. Leszek Szymański/PAP | | Eurosport
fot | | Policja Kluczbork
fot. Leszek Szymański/PAP | | Eurosport
fot | | Policja Kluczbork

Z okazji 68. rocznicy Akcji pod Arsenałem prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w na placu Piłsudskiego z harcerzami i zuchami z całej Polski - informuje Polska Agencja Prasowa.

Do Warszawy przyjechało ponad tysiąc harcerzy. Po raz pierwszy w Rajdzie Arsenał wzięły udział zuchy.

- Chciałbym, żebyście razem stali w przekonaniu, że są wspólne ideały harcerskie. Jest wspólna tradycja Szarych Szeregów, jest wspólna tradycja 100 lat ruchu harcerskiego w Polsce - powiedział prezydent Komorowski.

Życzył harcerzom dumy ze "100 lat służby Polsce i nadziei na następne długie, długie lata". Zapowiedział objęcie patronatem całego ruchu harcerskiego w Polsce.

Różne organizacje

Zaznaczył, że podział ruchu harcerskiego w Polsce nie jest niczym nowym. - Kto choć trochę zna historię harcerstwa wie, jak wiele było różnych i bardzo odmiennych organizacji - mówił prezydent.

W rajdzie i spotkaniu z prezydentem, kończącym ten rajd, uczestniczyli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego.

Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej hm Michał Butkiewicz, nawiązując do historii harcerstwa powiedział, że przez "100 lat harcerstwo daje Polsce to co ma najlepszego: szeregi ludzi prawych, odpowiedzialnych i bezinteresownych".

Prezydent i przedstawiciele organizacji harcerskich złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Akcja pod Arsenałem

68 lat temu, 26 marca 1943 roku u zbiegu ul. Bielańskiej, Długiej i Nalewek, w pobliżu stołecznego Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo swojego kolegi Janka Bytnara, "Rudego".

W akcji brało udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej jedna osoba została aresztowana (Hubert Lenk, "Hubert"), a dwie ciężko ranne i później zmarły (Aleksy Dawidowski, "Alek", i Tadeusz Krzyżewicz, "Buzdygan"). Po stronie niemieckiej było dziewięciu zabitych. Uwolniono dwóch członków Szarych Szeregów oraz 19 więźniów politycznych, w tym sześć kobiet.

W odwecie hitlerowcy na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelali 140 osób: Polaków i Żydów. Uwolniony "Rudy", mimo starań lekarzy i opieki kolegów, zmarł 30 marca 1943 roku, w wyniku ciężkich obrażeń odniesionych podczas śledztwa na Gestapo. Natomiast "Hubert" został rozstrzelany w ruinach getta 7 maja, po ciężkim śledztwie.

100 lat harcerstwa

Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.

edom/pzbako