Prezydent odpaliła "Annę"

Warszawa

TVN24TBM wystartował

„Anna”, pierwszy z czterech TBM-ów, który będzie budował centralny odcinek II linii metra, po raz pierwszy wgryzła się w ziemię pod rondem Daszyńskiego. Obserwował to tłum pracowników i urzędników, a prezydent zaprezentowała pierwszą partię urobku. Jak powiedziała, zabierze go na pamiątkę.

Wielki stalowy kret został uruchomiony w samo południe. Ma za zadanie budowę łącznika z I linią i wydrążenie tunelu do stacji Powiśle. Miesiąc później wyruszy druga z maszyn, która również będzie drążyć tunel do Powiśla.

Samobieżna fabryka

TBM to wielka maszyna, przypominająca nieco małą fabrykę. Jednocześnie drąży, przesuwa się i pozostawia za sobą gotowy tunel. W Warszawie TBM-y mają pracować prędkością 10 metrów na dobę. Poza przerwami technologicznymi mają działać 24 godziny na dobę.

Ważą po 600 ton i mierzą prawie po 100 metrów długości.

"Ziemię włożę do słoika"

W środę nie obyło się bez błysków fleszy i gospodarskiej wizyty prezydent miasta, która jest częstym gościem konferencji prasowych organizowanych w kluczowych dla warszawskiego metra momentach.

To właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz specjalnym przyciskiem po raz pierwszy uruchomiła maszynę.

W planach konferencji było także "Ukazanie pierwszej partii wydrążonego materiału". Co stanie się z pokazową próbką? - Włożę ją do słoika i przyjdę z nią na otwarcie centralnego odcinka II linii metra - mówiła prezydent:

Gronkiewicz-Waltz: II linia w 2014 roku
| tvn24

Inwestycja opóźniona

Środowa impreza w szybie startowym raczej nie przyśpieszy opóźnionej o wiele miesięcy budowy.

Przyznała to nawet prezydent miasta, która w rozmowie z reporterką TVN24 Ewą Paluszkiewicz nie chciała podać nowej daty zakończenia prac. - Myślę, że warszawiacy pojadą centralnym odcinkiem w 2014 roku, ale nie chcę jeszcze podawać w którym miesiącu - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ruszył TBM
TVN24

Related content

mjc/mz