Prezydent obiecała Szpital Południowy. Już trzeci raz

Najnowsze


Podczas sobotniej konwencji PO Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu ogłosi przetarg

na budowę Szpitala Południowego. Ta deklaracja dla warszawiaków brzmi znajomo - prezydent stolicy obiecywała powstanie placówki już dwukrotnie - podczas kampanii samorządowych w 2006 i w 2010 roku.

- W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na budowę Szpitala Południowego - powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Powstanie szpitala przy Centrum Onkologii planował jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku.

Zgodnie z obietnicami Gronkiewicz-Waltz z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Obietnicy tej nie udało się wówczas spełnić.

Szpital na Ursynowie w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów - podano 2015 rok.

Szpital na 250 łóżek

Lecznica miała mieć 250 łóżek i podziemny parking a wielkość szpitala miała wynieść 15 tys. metrów kwadratowych. Zaplanowano oddziały: chirurgii ogólnej, położniczo-ginekologiczny, dziecięcy z neonatologią, wewnętrzny, OIOM i szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów. Miasto zarezerwowało na jego budowę 224 mln zł.

Dlaczego budowa przeciąga się tyle lat, a inwestycja pojawia się w programie wyborczym trzeci raz z rzędu?

Początkowo był problem z lokalizacją placówki, potem z władzami ursynowskiego Centrum Onkologii, które uważały, że szpital ograniczy możliwość rozbudowy ich centrum.

Priorytety trzeciej kadencji

Podczas konwencji wyborczej obecna prezydent podała 10 priorytetów na trzecią kadencję swojej prezydentury w stolicy: budowa 11 stacji II linii metra z nową trasą o długości 11 km; rozbudowa i modernizacja szpitali: wolskiego, bielańskiego i praskiego; budowa obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ul. Radzymińskiej; zwiększenie o ponad 2,5 tys. nowych miejsc w żłobkach, o ponad 4,5 tys. w przedszkolach i o 7 tys. w szkołach.

Kandydatka PO chce też skupić się na: modernizacji przychodni zdrowia m.in. na Żoliborzu, Pradze Płn. i w Wesołej; budowie przychodni na Bemowie; budowie 200 km nowych ścieżek rowerowych.

Celami Gronkiewicz-Waltz są też: zakup nowego taboru kolejowego, tramwajowego i autobusów; budowa nowych tras tramwajowych; kolejne inwestycje w budownictwo społeczne i połączenia międzydzielnicowe; budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowej siedziby teatru TR Warszawa. 10 priorytetów Gronkiewicz-Waltz:

10 punktów Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN24

PAP/kś/b