Prezydent na rowerze reklamuje ścieżkę nad Wisłą

Warszawa

Urząd MiastaMapa NSR

Poniedziałek, dzień złożenia podpisów w sprawie referendum, był dla Hanny Gronkiewicz-Waltz bardzo intensywny. Była w nowym rodzinnym domu dziecka, witała pociąg SKM a podczas przejażdżki Veturilo zareklamowała centralny odcinek Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, na który miasto głosiło przetarg.

Jak przekonują urzędnicy, skrajne odcinki szlaku wkrótce połączy najdłuższy, centralny fragment tej trasy.

Wiosną 2014 roku

Do sprawy odniosła się prezydent Warszawy, która wraz z akcją zbierania podpisów pod referendum w sprawie jej odwołania wyraźnie się zmobilizowała. - Cieszę się, że warszawiacy coraz chętniej wybierają dwa kółka i lubią spędzać czas nad Wisłą, którą staramy się przybliżyć porządkując miejskie plaże, remontując bulwary, inwestując w plażową infrastrukturę. Dzięki tej inwestycji będą mogli szybko przemieścić się rowerem z północy na południe stolicy, ale też wybrać się na rowery rekreacyjnie, by podziwiać piękno warszawskiej Wisły - uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent.st. Warszawy. Szesnastokilometrową trasą, pomiędzy Bielanami a Mokotowem, rowerzyści mają pojechać wiosną 2014 r. Prace zostaną podzielone na cztery etapy. W pierwszym powstanie odcinek od Mostu M. Skłodowskiej-Curie do ul. Boleść. Następnie kolejny - pomiędzy Mostem Poniatowskiego a Cyplem Czerniakowskim, do wysokości ul. Zaruskiego. Oba te fragmenty rozdzielać będzie jednak na razie odcinek, na którym trwa modernizacja bulwarów, bo prace, które uwzględniają ścieżkę rowerową, mają trwać do 2015 roku. Jak przekonuje Monika Żukowska z biura prasowego ratusza, do tego czasu rowerzyści będą mieli do dyspozycji tymczasowy, alternatywny przejazd.

Pobocza i spowalniacze

Trzeci fragment centralnego odcinka Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego ma powstać wzdłuż ul. Czerniakowskiej, od ul. Zagórnej do ul. Wolickiej. W ostatnim etapie - w ciągu ul. Wał Zawadowski powstaną nowe, szerokie pobocza, którym mają towarzyszyć urządzenia spowalniające ruch uliczny. "Łącznie w ramach zamówienia przygotowanych zostanie ponad 16 km tras rowerowych, z czego 12, 15 m to zupełnie nowe połączenia, budowane od podstaw. Łącznie Szlak obejmie 34 km, w tym 27 km całkiem nowych dróg dla rowerów" - podają urzędnicy.

Jeszcze więcej ścieżek

Na razie rowerzyści mogą za to korzystać z otwartej dzisiaj ścieżki, która powstała wzdłuż ulicy Jagiellońskiej. Rowerzyści zyskali około 1700 metrów przejazdu od ul. św. Cyryla i Metodego do ronda Starzyńskiego.

ran//ec

Nowa ścieżka otwarta | ZMID
Rowerzyści zyskali około 1700 metrów trasy | ZMID
Ścieżka przy Jagiellońskiej | ZMID
Nowa ścieżka otwarta | ZMID
Rowerzyści zyskali około 1700 metrów trasy | ZMID
Ścieżka przy Jagiellońskiej | ZMID
Nowa ścieżka otwarta | ZMID
Rowerzyści zyskali około 1700 metrów trasy | ZMID
Ścieżka przy Jagiellońskiej | ZMID
Ścieżka na Wale Zawadowskim
Urząd Miasta