Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Prezydent Komorowski: Polska w Unii to wydarzenie na skalę tysiąclecia

Najnowsze

tvn24.plWspólne posadzenie dębu wolności

- Polska w Unii Europejskiej to wydarzenie na skalę tysiąclecia - podkreślił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich z okazji 10. rocznicy wstąpienia naszego kraju do Unii. Prezydent zachęcał Polaków, by wzięli udział w wyborach do PE.

Z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej w warszawskich Łazienkach Królewskich w czwartek przed południem rozpoczął się Piknik Europejski z udziałem prezydenta i jego małżonki Anny.

W czasie pikniku, koło Nowej Oranżerii prezydent wraz z pierwszą damą zasadził "Dąb Wolności"; towarzyszyli mu m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa oraz 10-letnia Marysia Szołajska urodzona 1 maja 2004 r. oraz 25-letni Przemysław Kucharski z Elbląga - przedstawiciel młodych ludzi urodzonych 4 czerwca 1989 roku. Inauguruje to ogólnopolską akcję sadzenia "Dębów Wolności".

Dąb wolności został posadzony na projektowanej łące polskiej, w Ogrodzie XXI wieku. Prezydent podkreślił symboliczny charakter zasadzenia drzewa - Dzisiaj cieszymy się członkostwem w Unii Europejskiej. To kamień milowy na drodze poprzez polską wolność. Zawdzięczamy to swojej ciężkiej pracy i temu, ze w odpowiedni sposób umieliśmy zyskać przyjaciół, a nie wrogów w całej Europie i całym świecie - powiedział.

- Serdecznie dziękuję za dąb, będę tutaj zachodził czasami i sprawdzał czy rośnie, bo 25 letnia sadzonka to ewenement. Ale ewenementem i wydarzeniem na skalę tysiąclecia jest to, że jesteśmy dzisiaj w Unii Europejskiej - podkreślił prezydent.

Prezydent podkreślił, że dla młodych ludzi obecność w UE jest czymś naturalnymtvn24.pl

10. rocznica

Do niecodziennej akcji Prezydent RP wraz z małżonką Anną zaprosił też dzieci, które 1 maja obchodzą 10 urodziny. Posadzenie drzewa było inauguracją ogólnopolskiej akcji sadzenia dębów wolności. Zorganizowano ją na pamiątkę pierwszych wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dlatego do towarzyszenia podczas zasadzenia pierwszego dębu prezydent zaprosił także młodzież urodzoną w tym dniu, 25 lat temu. - Dla ludzi młodych obecność w Unii Europejskiej jest czymś naturalnym, tak jakby oddychali po prostu powietrzem - powiedział Komorowski.

Prezydent Komorowski zachęca do udziału w eurowyborach

"To my jesteśmy Unią Europejską"

Prezydent zachęcał, aby szanując dorobek 25-lecia wolności i 10-lecia obecności w Unii Europejskiej, jak najwięcej Polaków zechciało oddać głos 25 maja w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego. - To jest niesłychanie istotne, żebyśmy rozumieli to, że Unia Europejska to nie jest coś dalekiego, odległego od nas. To my jesteśmy Unią Europejską, my wybieramy także tych, którzy będą reprezentowali jednocześnie nasz kraj i całą Unię Europejską w Polsce" - zaznaczył Komorowski.

Jak podkreślił, jeżeli 89 proc. Polaków mówi, że członkostwo Polski do dobra rzecz, którą akceptują i popierają, to dajmy temu wyraz głosując 25 maja.

Podczas pikniku przewidziano atrakcje dla dzieci, m.in. warsztaty taneczne, happening przy dźwiękach Ody do Radości. Dzieci będą mogły także poznać bajki, baśnie i legendy państw europejskich. W Łazienkach Królewskich prezydent spotka się też z ambasadorami państw Unii Europejskiej. Następnie weźmie udział w koncercie w Amfiteatrze, gdzie planowane jest jego wystąpienie.

kś/PAP/ec