Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Prezydent Kaczorowski spocznie w Świątyni Opatrzności Bożej

Najnowsze


Dziś pogrzeb ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Uroczystości odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W piątek Ryszarda Kaczorowskiego pożegnano we Wrocławiu.

W uroczystościach mają wziąć udział pierwsza dama Anna Komorowska i szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski.

Ceremonię pogrzebową na stołecznym Wilanowie rozpocznie o godz. 10.00 nabożeństwo słowa bożego, które poprowadzi bp Antoni Dydycz.

Po nabożeństwie, od godz. 10.30 świątynia będzie otwarta dla wszystkich, którzy pragną złożyć ostatni hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi.

Uroczysta msza św. pogrzebowa, którą odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, rozpocznie się o godz. 13.00.

Po niej nastąpi złożenie trumny z ciałem Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków wilanowskiej świątyni.

Najpierw we Wrocławiu

W piątek ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie pożegnał Wrocław.

Trumna z jego ciałem była wystawiona w sali Uniwersytetu Wrocławskiego, z przerwą na mszę świętą pod przewodnictwem abpa Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego. Pożegnanie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie zaczęło się po godz. 9.00, jeszcze przed otwarciem Oratorium Marianum dla wrocławian. Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz odprawił nabożeństwo z udziałem rodziny prezydenta, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wojewody dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy oraz prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

W piątek Kaczorowskiego pożegnał Wrocław
W piątek Kaczorowskiego pożegnał WrocławTVN24

Po południu trumna z ciałem prezydenta została przeniesiona przez kompanię honorową Wojska Polskiego do pobliskiego Kościoła Uniwersyteckiego, gdzie podczas nabożeństwa pod przewodnictwem abpa Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego przypomniano sylwetkę ostatniego prezydenta: działalność w Szarych Szeregach w czasie II wojny światowej, aresztowanie przez NKWD i skazanie przez sąd wojskowy na karę śmierci, która ostatecznie została zmieniona na karę 10 lat łagrów.

CZYTAJ WIĘCEJ: WSPOMNIENIA O KACZOROWSKIM

W piątek po godz. 22.00 sala Oratorium Marianum została zamknięta dla wrocławian, ale trumna z ciałem prezydenta pozostała tam do północy.

Potem wyruszyła do Warszawy w asyście Żandarmerii Wojskowej.

W 1990 r. przekazał insygnia Wałęsie

Wypuszczony z obozu w 1942 r. Ryszard Kaczorowski zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej i wyszedł wraz z nią do Palestyny. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie Kaczorowski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył przerwaną edukację - studiował w Szkole Handlu Zagranicznego. Kaczorowski włączył się także w emigracyjną działalność Związku Harcerstwa Polskiego, najpierw jako naczelnik harcerzy w latach 1955-67, następnie jako przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie w latach 1967-88.

Po śmierci prezydenta Kazimierza Sabbata, Kaczorowski został 19 lipca 1989 r. zaprzysiężony na urząd prezydenta na uchodźstwie i pozostał nim półtora roku.

22 grudnia 1990 r., podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Ofiara smoleńska

Kaczorowski zginał w katastrofie smoleńskiej. Pogrzeb odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej 19 kwietnia 2010 roku. 22 października 2012 roku ekshumowano ciało oraz ciało drugiej ofiary, pochowanej na Powązkach (na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodzi). Prokuratura wojskowa poinformowała, że badania DNA przeprowadzone we Wrocławiu wykazały błędną identyfikację obu tych ciał.

Czytaj też na tvn24.pl

PAP/TVN24

mn/bgr//mz

Pozostałe wiadomości