Prezydent idealny według warszawiaków

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plCzy istnieje idealny prezydent?

- Służy ludziom, wzoruje się na Stefanie Starzyńskim i potrafi przekonać mieszkańców do realizacji swojej wizji - podkreślali nasi rozmówcy, pytani co powinien robić prezydent Warszawy, by zasłużyć na miano idealnego.

Przed zbliżającym się referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz zapytaliśmy warszawiaków jaki powinien być idealny prezydent Warszawy?

"Musi mieć wizję"

Zdania były podzielone. – Jakaś ładna blondynka by się przydała, by popatrzeć było można – zażartował jeden z warszawiaków. Najczęściej jednak powtarzały się opinie, ze idealny prezydent „jest uczciwy, pracowity i wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców, które nie zawsze są zbieżne z interesami developerów”.

Warszawiacy wspominali też Stefana Starzyńskiego. Idealny prezydent stolicy byłby właśnie podobny do niego. – Musi mieć wizję miasta – mówili mieszkańcy.

Głosowanie 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. Tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Czyli teraz musi iść do urn co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum będzie rozstrzygający, jeżeli na jedno z rozwiązań oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

SPRAWDŹ, KTO MOŻE GŁOSOWAĆ W REFERENDUM

SPRAWDŹ OPINIE WARSZAWIAKÓW O REFERENDUM

band/roody