Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Prezydent czyta "Pana Tadeusza". Tłumy w Ogrodzie Saskim

Najnowsze

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plBronisław Komorowski czyta "Pana Tadeusza"

Z okazji 200-lecia "ostatniego zajazdu na Litwie" prezydent Bronisław Komorowski zachęca do czytania "Pana Tadeusza". W sobotę prezydent czytał fragmenty książki w Ogrodzie Saskim.

"Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie Pan Tadeusz nasz Wieszcz - Adam Mickiewicz" - napisał na swojej stronie internetowej prezydent.

I podkreślił, że dzieło pisarza ma szczególne znaczenie dla Polaków. "Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych. Poemat Pan Tadeusz to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć" - dodał.

Możesz poczytać razem z prezydentem

Z okazji rocznicy prezydent postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

"Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych" - podsumował.

W Ogrodzie Saskim "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" zainicjował o godz. 11.00 prezydent Bronisław Komorowski. Następnie dwanaście ksiąg poematu odczytają mieszkańcom i gościom stolicy znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina.

Czytaj też na tvn24.pl

nsz/kdj