Prezydent apeluje: uczcijmy pamięć o bohaterach

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje do warszawiaków, aby uczcili pamięć powstańców warszawskich. 1 sierpnia w stolicy zawyją syreny.

Prezydent Warszawy, a także szefowie Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK w środę podpisali treść apelu do mieszkańców stolicy, w sprawie uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego.

"Przeszli wiele prób"

"Powstańcy warszawscy przeszli wiele prób. Pierwszą była walka, za którą tak wielu zapłaciło cenę najwyższą. Kolejnymi – lata powojenne, gdy prześladowani, upokarzani i więzieni zmuszani byli do zaprzeczenia prawdzie historycznej dla korzyści ówcześnie rządzących" - czytamy w treści apelu.

Jak dodaje prezydent Warszawy, w wolnej Polsce powstańcom przywrócono należny szacunek i cześć.

"1 sierpnia to święto powstańców, które pozwala im na zadumę nad przebytą drogą, a nam na wyrażenie wdzięczności za wartości, które dla nas ocalili" - napisała w apelu.

Podkreśliła, że powstanie nigdy nie będzie wymazane z tożsamości Warszawy. "To była największa hekatomba, zginęło 200 tys. osób, w tym bardzo dużo ludności cywilnej, na samej Woli w ciągu trzech dni zamordowano 50 tys. osób. Na zawsze pozostanie ono ważnym momentem w naszej historii. Żyje już coraz mniej osób, które brały w nim udział, dlatego tym bardziej powinniśmy wyrażać im wdzięczność, cześć i szacunek. Dlatego zachęcam mieszkańców Warszawy i wszystkich, którzy 1 sierpnia będą przebywać w stolicy, by o godz. 17 zatrzymali się i uczcili tych, którzy poszli wówczas walczyć" - zaznaczyła.

Zawyją syreny

1 sierpnia, o godz. 17.00 w stolicy zawyją syreny. Oprócz ponad 50 stacjonarnych syren systemu miejskiego zaplanowano uruchomienie syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.

"Zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 72 lat temu, przez 63 dni, walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu" - apeluje Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała prezydent, w Warszawie jest ponad 400 miejsc pamięci powstania w postaci pomników, tablic i upamiętnień w miejscach zagłady, ulicznych egzekucji i walk. W noc poprzedzającą rocznicę zrywu strażnicy miejscy z pomocą harcerzy złożą tam wieńce od władz miasta w żółto-czerwonych, stołecznych barwach.

Apel do warszawiaków
Urząd Miasta

Hanna Gronkiewicz-Waltz wypowiedziała się również na temat apelu poległych:

Prezydent Warszawy o apelu pamięci
TVN24

kz,PAP/r