Prezydenci dużych miast krytykują propozycję zmian w samorządach

Warszawa

TVN24Hanna Gronkiewcz-Waltz o zmianach w samorządzie

Prezydenci największych polskich miast zaapelowali do rządu w sprawie zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym. Zarzucają władzom Polski wybiórcze i chaotyczne wprowadzanie ich w życie.

Prezydenci miast zgromadzili się w piątek w Warszawie na obradach rady fundacji Unii Metropolii Polskich. Obecnie przewodniczącą rady jest prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Apelują o zaprzestanie przeprowadzania zmian w samorządzie w szybkim trybie, tak zwanym poselskim. Przypominają na przykład, że w projekcie dotyczącym metropolii warszawskiej, który ujrzał światło dziennie kilka tygodni temu, pominięto Podkowę Leśną.

"Uczciwe konsultacje"

- Podjęliśmy zgodnie, razem, bez względu na to, jakie mamy afiliacje polityczne, uchwałę, która przede wszystkim zwraca uwagę marszałkowi Sejmu, marszałkowi Senatu i pani premier, że jest gwałcona preambuła konstytucji, która mówi o konieczności podjęcia dialogu. Nie ma żadnej dyskusji, jeśli chodzi o ustrój samorządowy, na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - powiedziała na briefingu Gronkiewicz-Waltz, której towarzyszyli prezydenci pozostałych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Domagają się także, aby projekty zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym były przedstawiane przez Rząd zgodnie z ustawową procedurą komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. Apelują również o wprowadzanie kluczowych zmian wraz z początkiem kadencji samorządu. Stanowisko prezydentów zostanie przekazany do marszałków Sejmu i Senatu, a także premier.

Podczas konferencji prasowej, prezydent Warszawy wezwała pomysłodawców projektu ustawy o ustroju Warszawy do zmiany trybu procedowania.

- Warunkiem koniecznym jest rzetelna i kompleksowa analiza konsekwencji planowanych rozwiązań: prawnych, finansowych, organizacyjno-zarządczych i innych, które będą miały wpływ na codzienne życie mieszkańców. Prace nad projektem muszą się toczyć w oparciu o szerokie i uczciwe konsultacje, a nie narzucone odgórnie rozwiązania – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent przypomniała też, że wojewoda powiedział "nie" referendum w Warszawie na temat utworzenia metropolii. Zaapelowała również do mieszkańców Legionowa. by tłumnie poszli na głosowanie w sprawie granic. Tam referendum odbędzie się w niedzielę.

Komitet protestacyjny

Prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział, że oprócz apelu, prezydenci miast na spotkaniu w Warszawie potwierdzili przyjęcie dokumentów, które pojawiły się 16 marca na spotkaniu 1500 samorządowców.

- Wówczas samorządowcy zrzeszeni w sześciu korporacjach powołali Samorządowy Komitet Protestacyjny. Unia Metropolii Polskich dzisiaj potwierdziła przyłączenie się do tego komitetu protestacyjnego - powiedział Dutkiewicz. I dodał, że Unia Metropolii dysponuje ponadto opinią prof. Huberta Izdebskiego nt. limitowania kadencji władz publicznych. Jak zaznaczył Dutkiewicz, opinia ta wskazuje, że propozycje są niezgodne z konstytucją.- Jesteśmy w bardzo krytycznym momencie, momencie który sięga podstaw rozwoju cywilizacyjnego Polski i podstaw państwa prawa. Uważamy, że samorządy zrzeszone w kilku korporacjach powinny w tych kwestiach zajmować bardzo jednoznaczne, wyraźne stanowisko - powiedział Dutkiewicz.

Apel prezydentów podpisali m.in.: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia; Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska; Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa; Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi; Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania; Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Rafał Burski, prezydent Bydgoszczy; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa; Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

ran/PAP/b

Paweł Adamowicz na spotkaniu włodarzy miast
TVN24