Prezes warszawskiego sądu rezygnuje ze stanowiska

Warszawa

Sędzia Joanna Bitner, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, powiadomiła, że chce złożyć rezygnację z pełnionej funkcji - przekazał w rozmowie z tvn24.pl sędzia tego sądu Piotr Gąciarek. Miało to nastąpić po tym, jak zebranie sędziów negatywnie oceniło informację roczną prezes Bitner o działalności sądów okręgu warszawskiego w 2018 roku.

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek w rozmowie z tvn24.pl poinformował, że w poniedziałek zebranie sędziów tego sądu negatywnie oceniło informację roczną prezes Bitner o działalności sądów okręgu warszawskiego za ostatni rok (stosunkiem głosów 102 do 44).

Jako powód decyzji o rezygnacji prezes Bitner miała podać, że nie może dłużej stać na czele sądu, "kiedy jej zarządzanie jest negatywnie oceniane przez większość sędziów".

"Nie znamy motywów"

Z kolei 13 marca, Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów z całego warszawskiego okręgu także negatywnie odniosło się do informacji podanej przez prezes Bitner. W przyjętej uchwale wskazywano na bezprecedensowy stan "pogłębiającego się chaosu regulacji, polityki kadrowej skutkującej długotrwałymi wakatami na stanowiskach sędziów, polityki płacowej - skutkującej odpływem pracowników, bez których efektywne wymierzanie sprawiedliwości nie jest możliwe".

- Wiemy o tym, że pani prezes złożyła rezygnację, nie znamy motywów tej decyzji - powiedział w rozmowie z portalem gazeta.pl rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak. - Ministerstwo bardzo pozytywnie ocenia pracę pani prezes. To prywatna decyzja. Kiedy zapoznamy się z motywami, będziemy się do tego odnosić - dodał.

Powołanie na prezesa

Sędzia Joanna Bitner została powołana na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie we wrześniu 2017 roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Przyczyną zmiany na tym stanowisku miało być wygaśnięcie kadencji poprzedniej prezes. Jednak dodatkowo, minister sprawiedliwości odwołał także trzech wiceprezesów tego sądu: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską. To z kolei była już konsekwencja nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w połowie sierpnia 2017 roku.

Zgromadzenie przedstawicieli sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie wyraziło wówczas "zdecydowaną dezaprobatę, co do decyzji ministra sprawiedliwości, jej stylu oraz formy, odwołującej wiceprezesów Sądu Okręgowego".

Sąd Okręgowy informował z kolei, że prezes Bitner nie wnosiła o odwołanie trójki wiceprezesów.

Wniosek o wyrażenie opinii co do powołania

Joanna Bitner już na początku swojego urzędowania w 2017 r. zwróciła się do warszawskich sędziów o opinię w sprawie powołania jej przez ministra sprawiedliwości. Sędziowie odmówili jednak wtedy głosowania nad tym wnioskiem.

"Zgodnie z wcześniejszą informacją skierowaną do państwa Sędziów, pani prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner złożyła na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wyrażenie opinii co do powołania jej na funkcję prezesa (...). Jednocześnie podtrzymała wcześniejszą deklarację, że jeśli co najmniej 2/3 sędziów zaopiniuje ją negatywnie, złoży rezygnację z funkcji prezesa. Zgromadzenie podjęło uchwałę o odmowie głosowania. W związku z brakiem negatywnej opinii Zgromadzenia Pani SSO Joanna Bitner nie złożyła rezygnacji i pozostaje na stanowisku Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie" - brzmiał wydany wówczas komunikat Sądu Okręgowego.

Joanna Bitner została prezesem Sądu Okręgowego we wrześniu 2017 roku:

Zmiany w Sądzie Okręgowym w WarszawieTVN24
wideo 2/10

mjz/kg