Prekampania plus: Jaki ma komisję, Trzaskowski wsparcie burmistrzów

[object Object]
Jaki o odszkodowaniach dla lokatorówTVN24
wideo 2/4

"Czy dopuszczalne jest, by urzędy dzielnic w jakiejkolwiek formie brały udział w kampanii wyborczej?" - pytają radni Prawa i Sprawiedliwości i wytykają urzędnikom promocję Rafała Trzaskowskiego. Platforma nie pozostaje dłużna i apeluje o rezygnację Patryka Jakiego z funkcji szefa komisji weryfikacyjnej.

- Odbyłem już prawie 80 spotkań z warszawiakami i wiem dokładnie, co ich nurtuje - powiedział 26 kwietnia w TVN24 Rafał Trzaskowski. Pięć dni później, również na naszej antenie, polityk Platformy Obywatelskiej ponownie mówił o swoich spotkaniach z warszawiakami, podkreślając, że odbył ich już "ponad sto". Skąd taka liczba? Dlaczego tak szybko się zmienia? Ta kwestia zainteresowały nas na tyle, że zapytaliśmy sztab kandydata o szczegóły. Poprosiliśmy o wykaz spotkań z mieszkańcami, wyznaczając jako datę graniczną 30 kwietnia.

Ze spisu, który dostaliśmy, wynika, że było ich jednak tylko 76. Pierwsze dwa miały się odbyć 10 stycznia, ostatnie - 3 marca. W wykazie rzeczywiście znajdziemy co najmniej jedno otwarte spotkanie z mieszkańcami każdej dzielnicy. W Śródmieściu i na Pradze Południe odbyły się nawet po trzy, a na Targówku i Żoliborzu - po dwa.

Zaskakuje jednak, jak szeroko może być traktowane "spotkanie z warszawiakami". Lista zawiera bowiem takie pozycje, jak "spotkanie ze środowiskiem dziennikarskim", "debata publiczna z Hermanem van Rompuyem", "spotkanie z przedstawicielką Magazynu Miasta", "debata o prawach kobiet", a nawet spotkanie z mieszkańcami... Poznania.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ

Prekampania w urzędzie?

Część z tych wydarzeń organizowana była w miejskich placówkach kulturalnych, a nawet dzielnicowych urzędach. Jako przykład można wskazać chociażby urząd dzielnicy Targówek (18 kwietnia), Bibliotekę Publiczną im. Staszica na Bielanach (12 lutego) czy urząd dzielnicy na Woli (15 lutego). We wszystkich tych dzielnicach rządzą burmistrzowie z PO.

Polityczni oponenci szybko więc zaczęli zadawać pytania: kto i za ile je organizuje oraz za czyje pieniądze? Zwłaszcza, że kampania formalnie jeszcze nie wystartowała.

Najwięcej interpelacji i zapytań skierowano w kontekście Woli, gdzie radnych Prawa i Sprawiedliwości oburzyło nie tylko organizowanie spotkania w murach dzielnicowego urzędu, ale także - jak twierdzili - promocja kandydata w oficjalnych kanałach społecznościowych. Miejska radna Katarzyna Kostyra (PiS) zauważyła, że wpisy pojawiające się na profilu dzielnicy na Facebooku, opatrzone są hasztagiem "Da się w Wawie", będącym przewodnim hasłem kandydata PO i Nowoczesnej. "Dlaczego urząd dzielnicy Wola włącza się w kampanię posła Rafała Trzaskowskiego? Czy dopuszczalne jest, by urzędy dzielnic w jakiejkolwiek formie (…) brały udział w kampanii wyborczej oraz promocji polityków?" - dopytywała. Podobne pytania skierowali dzielnicowi radni PiS Jarosław Lewandowski i Maciej Wyrzykowski.

Trwa modernizacji pływalni Delfin przy ul. Kasprzaka. Jest już nowa instalacja elektryczna, trwa montaż wentylacji i budowa nowych pomieszczeń. #samizobaczcie #spacerinfrastrukturalny #dasiewWawie #modernizacja #basen #Wola #Warszawa pic.twitter.com/cyv80jyu9J— Dzielnica Wola (@MiejskaWola) 30 marca 2018

Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski (PO) na interpelacje radnych odpowiedział jedynie, że "urząd dzielnicy Wola nie włącza się w promocję kandydata Platformy Obywatelskiej" i "nie planuje jego akcji promocyjnych".

Strzałkowski pozwolił sobie także na złośliwy komentarz: "Korzystając z okazji chciałbym poprosić o interwencję w sąsiedniej dzielnicy, gdzie władzę sprawują pana koledzy z Prawa i Sprawiedliwości. To na Bemowie pan Patryk Jaki w towarzystwie burmistrza dzielnicy pojawił się na finansowanych ze środków miejskich IX Mistrzostwach Polski Dzieci z Domów Dziecka".

Wola komercyjna, Targówek gościnny

Ale wróćmy do Trzaskowskiego. Jeśli chodzi o wynajem sali urzędu, z odpowiedzi wolskich władz dowiadujemy się, że wniosek w tej sprawie został złożony w imieniu Platformy Obywatelskiej. "Za najem sali została wystawiona i zapłacona faktura w kwocie 100,79 złotych brutto" - poinformowała wiceburmistrz Grażyna Orzechowska-Mikulska.

Przypomniała też uchwałę zarządu dzielnicy z września 2013 roku ustalającą wysokość stawek za wynajem urzędowych sal. W dokumencie jest napisane, że po pierwsze - "najem może nastąpić tylko zgodnie z ich przeznaczeniem tj. w celu zorganizowania na przykład: konferencji, spotkania, szkolenia, warsztatów". A po drugie - że "wykorzystywanie sal przez najemcę nie może utrudniać wykonywania statutowych zadań Urzędu Dzielnicy Wola i kolidować z ogólnie przyjętymi zasadami etyki lub powodować negatywnych skutków dla wizerunku urzędu". Koszt za salę sesji rady to 50,39 złotych brutto za godzinę. W przypadku biblioteki na Bielanach, Platforma również musiała zapłacić - jak poinformowała w odpowiedzi na jedną z interpelacji wiceprezydent Renata Kaznowska - cenę rynkową w wysokości 100 złotych brutto za godzinę.

Na zasadach niekomercyjnych Rafał Trzaskowski pojawił się za to w urzędzie na Targówku. - Nie było żadnego najmu - oświadczył rzecznik dzielnicy Rafał Lasota. - Nasz burmistrz wysłał do wszystkich klubów parlamentarnych zaproszenie. Zbliżają się wybory samorządowe, są różne osoby zgłoszone do kandydowania, jeśli chcą zorganizować spotkanie, przedstawić swoje propozycje dla Targówka, my dajemy wszystkim taką możliwość. A skoro burmistrz zaprasza, to byłoby dziwne, gdyby powiedział: "a teraz zapłać" - wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Lasota. Dopytywany, czy ktoś poza Trzaskowskim na zaproszenie odpowiedział pozytywnie, oświadczył, że odbyło się też spotkanie z posłem PiS Andrzejem Melakiem (choć nie kandyduje na prezydenta). Tu należy wspomnieć, że kilka dni temu media donosiły o braku zgody na udostępnienie sali Melakowi. Zapytaliśmy rzecznika o ten wątek. - W imieniu posła zgłosił się jakiś radny. My nie wiedzieliśmy, czy sam poseł o tym spotkaniu wie, poprosiliśmy o termin. Przez pewien czas była cisza, ale ostatecznie wyznaczono drugi termin i spotkanie się odbyło - odpowiedział Lasota.

Kandydat i przewodniczący

Spotkań u boku przychylnych sobie radnych i burmistrzów jest więcej. Patryk Jaki też ich nie unika. Już dwa dni po tym, jak został oficjalnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, promował "zdrowy styl życia i sportową Warszawę" na wspomnianych już Mistrzostwach dzieci z domów dziecka u boku burmistrza Bemowa Michała Grodzkiego, raczej nieprzypadkowo związanego z PiS.

Dziś pracowity dzień na warszawskim Bemowie. Mistrzostwa Domów Dziecka w piłce nożnej. Będę promował zdrowy styl życia i sportową Warszawę. pic.twitter.com/vi3vAN6uyl— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 28 kwietnia 2018

Często też organizuje swoje konferencje na Pradze Północ, u boku tamtejszego burmistrza Wojciecha Zabłockiego. Politycy warszawskiego PiS-u nieoficjalnie mówią zresztą, że to właśnie Zabłocki ma największe szanse, by zostać szefem jego sztabu. - Pan burmistrz zrobił na Patryku Jakim bardzo dobre wrażenie na komisji weryfikacyjnej w sprawie Łochowskiej, polubili się i optuje za tym, by to właśnie on został szefem jego sztabu. Oficjalnej decyzji nie ma, bo przecież nie ma jeszcze kampanii - mówi nam jeden z działaczy, który chce zachować anonimowość.

"Problemem" Jakiego może być to, że burmistrzowie z Prawa i Sprawiedliwości rządzą w zaledwie dwóch warszawskich dzielnicach (na 18). Kandydat Zjednoczonej Prawicy ma jednak w ręku inną silną broń - komisję weryfikacyjną. Jest jej szefem i póki co zapewnia, że z tego nie zrezygnuje. Pojawia się więc pytanie, czy ciało powołane do walki ze skutkami dzikiej reprywatyzacji nie stanie się promocyjną machiną kandydata. Zwłaszcza, że w pierwszych dniach nieoficjalnej kampanii Jakiego, to rzecznik prasowy komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki organizował jego briefingi wyborcze i podpisywał się pod zaproszeniami na nie. Dopiero kiedy w mediach społecznościowych dziennikarze zaczęli dopytywać o łączenie funkcji, Kubickiego zastąpili Oskar Hejka - warszawski radny PiS i członek rady społecznej przy komisji weryfikacyjnej oraz Cezary Wąsik - radny PiS z Targówka. Politycy opozycji przekonują, że Jaki "natychmiast powinien zrezygnować" z funkcji przewodniczącego komisji. - Skoro są kandydatami, nie może być takiej sytuacji, w której mają jakieś narzędzia państwowe, które będą ich promowały i będą im pomagały - mówił w TVN24 Tomasz Siemoniak (PO) o Patryku Jakim i Małgorzacie Wasserman, szefowej komisji badającej aferę Amber Gold i kandydatce na prezydenta Krakowa.

Wybory dopiero jesienią

Formalnie kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła. Wystartuje dopiero wraz z zarządzeniem wyborów przez prezesa Rady Ministrów - prawdopodobnie w sierpniu. Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć w jedną z niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Państwowa Komisja Wyborcza nie ukrywa, że nie pochwala agitacyjnych działań obu kandydatów na prezydenta prowadzonych przed startem kampanii. Ale przyznaje, że niewiele może z tym zrobić. - To niedopuszczalne, ale nie jesteśmy w stanie tego skutecznie zabronić. Jedynym instrumentem jest kierowanie stanowiska - czy pisemnego, czy ustnego, czy w środkach masowego przekazu - do tych potencjalnych kandydatów, ażeby tego rodzaju działań zaprzestali - mówił niedawno przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Karolina Wiśniewska/b/r

Pozostałe wiadomości

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl