Prawo własności z 98-procentową bonifikatą. Radni jednomyślni

archiwum TVNBędą zmiany w użytkowaniu wieczystym

Radni Warszawy wprowadzili możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z 98-procentową bonifikatą. Byli jednomyślni w tej sprawie, choć uchwałę zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość. Na nowych przepisach mają skorzystać zwłaszcza mieszkańcy lokali w spółdzielniach mieszkaniowych.

Wiceprzewodniczący rady miasta Dariusz Figura (PiS) przedstawiając propozycje nowych przepisów podkreślił, że uchwała jest kontynuacją procesu przekształcania użytkowania wieczystego we własność.

Jak przypominał, 20 lipca została uchwalona nowa ustawa w tej sprawie. Wprowadzono w niej możliwość udzielania przez samorządy bonifikat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

- I taki projekt uchwały został złożony, on zakłada bonifikatę 98-procentową jako standardową, 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego powyżej 50 lat - powiedział Figura.

Łatwiejsze procedury

Przypomniał, że w 2017 roku rada miasta przyjęła uchwałę "również z istotnymi bonifikatami w oparciu o poprzedni stan prawny". - Różnica jest taka, że w tym momencie to przekształcenie będzie mogło być o wiele prostsze. Poprzednia ustawa sprawiała, że proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność był bardzo rozbudowany od strony rozmaitych możliwości zaskarżania i blokowania - powiedział Figura.

Zaznaczył, że użytkownicy wieczyści mają prawo wyboru co do tego, czy będą dokonywać przekształcenia na podstawie starych czy nowych przepisów.

Figura wskazywał, że korzyści dla mieszkańców będą między innymi w postaci obniżki czynszów. Wskazywał, że uchwała przyjęta przez radnych będzie dotyczyła kilkuset tysięcy mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy mają lokale w spółdzielniach mieszkaniowych.

Uchwała wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku.

Platforma "za" uchwałą PiS

Radny Platformy Obywatelskiej Mariusz Frankowski powiedział, że w zeszłym roku radni wspólnie ze spółdzielniami wypracowali uchwałę w sprawie bonifikat, które określono na poziomie 95 proc. i 99 proc.

Frankowski zaznaczył, że trochę budzi jego zdziwienie poziom 98-proc. bonifikaty w nowej uchwale rady miasta, zamiast zaproponowanych wcześniej 95 procent. Przyznał jednak, że konieczność uregulowania kwestii użytkowania wieczystego, zgodnie z duchem sprawiedliwości społecznej, jest priorytetem.

Nową uchwałę w sprawie bonifikat radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli miesiąc temu na konferencji prasowej zwołanej przed warszawskim ratuszem. Towarzyszył im Patryk Jaki, kandydat prawicy na prezydenta stolicy.

[object Object]
Jaki o przekształceniu użytkowania wieczystegoTVN24
wideo 2/2

PAP/kw/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości