Prawie 100 pomysłów na plac Narutowicza

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plPlac do zmiany

Architekci wzięli pod lupę centralny plac Ochoty, który od dawna prosi się o zmiany. Na konkurs zorganizowany przez urząd miasta, wpłynęło aż 96 prac.

- Tak duża liczba zgłoszonych prac cieszy – mówi Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. - Teraz są oceniane, przygotowujemy się do ogłoszenia wyników i zorganizowania wystawy pokonkursowej - dodaje.

Za ok. 3-4 tygodnie mamy dowiedzieć się, która z blisko setki koncepcji wygra konkurs ogłoszony pod koniec ubiegłego roku przez ratusz.

Architekci mieli duże pole do popisu, bo plac Narutowicza od dawna jest uważany raczej za węzeł komunikacyjny, niż atrakcyjne miejsce spotkań.

Stworzyć przyjazną przestrzeń

Urzędnicy dopuszczają możliwość zmniejszenia pętli tramwajowej, która dominuje na placu. Nie przesądzają za to, czy wyprostowana powinna być nitka ulicy Grójeckiej, która od wschodu została "wygięta" w łuk i poprowadzona wokół zieleńca.

Projektanci mieli również za zadanie umożliwienie ewentualnej budowy stacji III linii metra pod placem Narutowicza. Ale cała przestrzeń placu powinna przede wszystkim być bardziej przyjazna dla pieszych, rowerzystów i osób niepełnosprawnych.

Zwycięskie i wyróżnione prace będą punktem wyjścia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH NA PLACU

ran//ec/b

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości