Najnowsze

"Prawda w niemałej mierze została już pokazana"

Najnowsze

[object Object]
Przemówienie Jarosław KaczyńskiegoTVN24
wideo 2/5

10 kwietnia upłynął w stolicy pod hasłem siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W oficjalnych obchodach brał udział Prezydent RP, przedstawiciele rządu, parlamentu i władz lokalnych. Odbyło się też kilka zgromadzeń zgłoszonych przez osoby prywatne. Zobacz, jak relacjonowaliśmy te wydarzenia.

Rano, po uroczystej mszy świętej, w apelu pamięci na Krakowskim Przedmieściu uczestniczyli przedstawiciele rządu i parlamentu. Z kolei na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia składania wieńców przed pomnikiem ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Po 13.00 do Warszawy przyjechał prezydent Duda, który rano był na Wawelu w Krakowie.

Po południu i wieczorem odbywały się kolejne uroczystości.

22.02 Portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich wyświetlony na fasadzie Pałacu Prezydenckiego podczas wieczornych uroczystości. Obchody zakończyły się.

21.58 - Jeśli chcemy zwyciężyć naprawdę, pod każdym względem (...) także moralnie, to o jednym musimy pamiętać: mamy przeciw sobie mury nienawiści i dobrze, by nie tylko historycy, nie tylko socjologowie, ustalili skąd ta nienawiść się bierze, co za tym stoi - mówił prezes PiS wieczorem przed Pałacem Prezydenckim. - Ale my nie możemy nienawidzić, my musimy nienawiści się ustrzec, bo nienawiść zabija, nienawiść uniemożliwia racjonalne myślenie, nienawiść niszczy w nas wszystkich to, co najlepsze. To, co jest empatią, to, co jest współczuciem, co jest wczuwaniem się w sytuację innego człowieka. I nie możemy się tego dać pozbawić, w imię tego, co dotyczy nas samych, ale także w imię naszej wspólnoty, naszej wspólnoty narodowej - powiedział Kaczyński. Według niego, "dziś jest ona dzielona w sposób celowy, przez mniejszości, które się boją tej prawdy, ale które boją się też o swoje interesy, bo naprawiamy Rzeczpospolitą i te interesy są zagrożone".

21.54 Prezes PiS występując w poniedziałek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim powiedział, że chciałby podziękować prezydentowi za jego słowa o pomnikach, które powinny stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. - To słowa wspierające tych wszystkich, którzy chcą by pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, została uczczona, nie gdzieś tam, nie gdzieś daleko od miejsc odwiedzanych przez warszawiaków i przez przyjezdnych, tylko właśnie tutaj, w centrum Warszawy, być może w najważniejszym miejscu Warszawy - podkreślił Kaczyński. Przemówienie prezesa PiS próbowała zakłócać grupa wznosząca okrzyki, m.in. "kłamca" i "będziesz siedział". Kaczyński powiedział, że pokrzykiwania, które można słyszeć, "to nic innego, jak strach i nienawiść". "To strach przed prawdą, strach przed pamięcią. Ale zwyciężymy" - powiedział szef PiS. Zgromadzeni zwolennicy PiS odpowiedzieli okrzykami "Jarosław, Jarosław" i "cześć i chwała bohaterom".

21.14 Lider Prawa i Sprawiedliwości w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim powiedział, że prawda o katastrofie smoleńskiej jest ciągle odsłaniana przez tych wszystkich, którzy byli gotowi zaangażować się w działania zmierzające do odkrycia prawdy. Według niego dzisiaj jest szczególny dzień, bo - jak mówił - "prawda w niemałej mierze została już pokazana". - Dziś niektórzy spośród nas, wśród nich i ja, mogliśmy obejrzeć prezentację przygotowaną przez Wojskową Akademię Techniczną, ale także przez uczelnie zagraniczne, uczelnie amerykańskie, która w sposób wysoce wiarygodny pokazała, jak to wszystko wyglądało z bardzo wysokim stopniem prawdopodobieństwa - mówił Kaczyński. Według niego prezentacja "pokazała niewłaściwe naprowadzenie samolotu zrobione bez wątpienia w sposób celowy". Jak mówił Kaczyński, "pokazała też, jak wyglądały wydarzenia na pokładzie samolotu, jak się rozpadał i jak doprowadzano do jego całkowitego zniszczenia".

21.08 Jarosław Kaczyński: dziś jest szczególny dzień, bo prawda o katastrofie smoleńskiej w niemałej mierze została pokazana, mogliśmy obejrzeć prezentację, która w sposób wysoce wiarygodny w wielkiej mierze pokazała, jak to wszystko wyglądało.

- Wiemy z bardzo wysokim stopniem pewności, że doszło do wybuchu, który przeprowadzono w bardzo specjalny sposób - dodał prezes PiS.

20.59 Uczestnicy Marszu Pamięci dotarli przed Pałac Prezydencki. Przemawia Jarosław Kaczyński.

20.58 Jak podaje PAP, uczestnicy manifestacji Obywateli RP próbowali się przedostać się do osób uczestniczących w poniedziałek wieczorem w obchodach 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej na warszawskim pl. Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Według policji nie doszło do poważniejszych incydentów. Obywatele RP - wcześniej - pod hasłami obrony konstytucji, prawa do zgromadzenia i wolności słowa demonstrowali na placu Piłsudskiego. Następnie przeszli w okolice pl. Zamkowego. Próbowali przedostać się do tłumu zgromadzonego na placu i oglądającego na telebimie transmisję z mszy świętej - informuje PAP. "Mamy prawo wyrażać swoje poglądy w demonstracjach czy podczas państwowych uroczystości. Mamy takie samo prawo tu być tutaj jak ten zgromadzony tłum" - powiedział Paweł Kasprzak z ruchu Obywateli RP.

20.43 Policja na drodze uczestników zgromadzenia zorganizowanego przez stowarzyszenie Obywatele RP, którzy udają się na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki, gdzie odbywają się uroczystości związane z obchodami 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

20.41 Po godz.20.30, po zakończeniu w warszawskiej archikatedrze mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin, uczestnicy Marszu Pamięci wyruszyli w stronę Pałacu Prezydenckiego. Marsz, na czele którego niesiony jest transparent z napisem "Smoleńsk - pamiętamy", przejdzie przed Pałac Prezydencki na zakończenie obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

20.29 Zebrani na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim oglądają na telebimie transmisję z mszy św. odprawionej w intencji ofiar katastrofy.

20.08 Pod hasłami obrony konstytucji, prawa do zgromadzenia i wolności słowa demonstrowali w poniedziałek na Placu Piłsudskiego w Warszawie uczestnicy wiecu zorganizowanego w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przez stowarzyszenia Obywatele RP. - Jesteśmy tutaj po to, by sprzeciwić się temu, co nazywamy +sektą smoleńską+. W pełni zasługuje ona na to określenie. To nie jest chrześcijaństwo - mówił na początku wiecu lider ugrupowania Paweł Kasprzak.

Po wiecu uczestnicy manifestacji przeszli z pl. Piłsudskiego na Plac Zamkowy. Tam gromadzą się już ci, którzy przyszli, by wziąć udział w Marszu Pamięci, który przejdzie przed Pałac Prezydencki po zakończeniu mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

[object Object]
Przemówienie Antoniego MacierewiczaTVN24
wideo 2/5

19.21 Po godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej rozpoczęła się msza św. w intencji osób, które zginęły 7 lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem. We mszy św., celebrowanej przez kard. metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza, uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński i córka pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz przedstawiciele rodzin pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Po zakończeniu mszy, zaplanowano Marsz Pamięci, który przejdzie przed Pałac Prezydencki. Wieczorem ma tam wystąpić prezes PiS.

18.30 PAP potwierdza, że popiersie Lecha Kaczyńskiego ma jeszcze w poniedziałek zostać przeniesione sprzed budynku garnizonu do środka, gdzie będzie wystawione na stałe. Jak wyjaśnia DGW, uroczystość zorganizowano na zewnątrz, ponieważ w budynku nie pomieściliby się wszyscy zaproszeni goście.

18.19 - Od dzisiaj jego popiersie (Lecha Kaczyńskiego - red.) stanie na placu Zwycięstwa wśród największych bohaterów Rzeczpospolitej. Stanie obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, stanie obok krzyża świętego Jana Pawła II. Stanie twarzą w twarz z tym pomnikiem wielkości, dramatu i pamięci Rzeczpospolitej, jakim jest grób Nieznanego Żołnierza – zapewniał Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

18.06 Antoni Macierewicz: dzisiaj Wojsko Polskie, tutaj na tym placu reprezentowane przez kadrę dowódczą i kompanię honorową oddaje hołd zwierzchnikowi sil zbrojnych. I dodał, że pomnik stanie na placu Zwycięstwa (tak plac Piłsudskiego nazywał się w okresie PRL).

Przemówienie Antoniego Macierewicza
Przemówienie Antoniego MacierewiczaTVN24

17.49 Przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa odbywają się uroczystości odsłonięcia popiersia Lecha Kaczyńskiego. Bierze w nich udział między innymi premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

17.36 Prezydent Andrzej Duda: jako prezydent Rzeczypospolitej apeluję i błagam was o wzajemny szacunek; przez jego brak łamiecie szacunek dla ofiar katastrofy smoleńskiej.

17.32 Prezydent: tu w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, powinny powstać dwa pomniki: jeden tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz drugi - prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

17.27 - Tu na Krakowskim Przedmieściu powinien stanąć pomnika pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego. Nie tylko dlatego, że był prezydentem Rzeczypospolitej, ale także dlatego, że był prezydentem Warszawy. Można wyrazić tylko zdziwienie, że obecna pani prezydent tak dziwnie się zachowuje w spawie postawienia pomnika swojemu przewodnikowi. Budowniczemu Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił prezydent Andrzej Duda. I dodał: zapewniam, że pomnik pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, człowieka, który przywrócił Warszawie bezpieczeństwo, które dał upragnione muzeum, z całą pewnością Warszawę upiększy.

Prezydent o pomnikach
Prezydent o pomnikachTVN24

17.15 Prezydent Andrzej Duda: siedem lat temu, w tamtych dniach po katastrofie smoleńskiej, zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy, zdaliście wielki historyczny egzamin, byliście tutaj, oddaliście hołd tym, którym ten wielki hołd się należał i się należy.

16.57 Przed Pałacem Prezydenckim jest między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło czy Jarosław Kaczyński. Odegrano hymn Polski.

16.29 Przed Pałacem Prezydenckim zebrało kilkaset osób, które trzymają flagi Polski, część ma biało-czerwone opaski na ramieniu, transparenty z napisem "10 kwietnia 2010 r. pamiętamy", krzyże. Jest także grupa górników w strojach galowych.

15.29 Popiersie Lecha Kaczyńskiego przed oficjalnym odsłonięciem, przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

15.23 Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce na grobach: ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika w Świątyni Opatrzności Bożej.

15.18 - Wiecem na pl. Piłsudskiego o godz. 18. rozpoczną obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej Obywatele RP. Później w marszach przejdą na teren uroczystości państwowych. Zgromadzenie jest całkowicie legalne, a oba marsze legalnie zarejestrowano - powiedział Wojciech Kinasiewicz z Obywateli RP.

15.12 Uczestnicy Marszu z Portretami, zorganizowanego przez Solidarnych 2010 w hołdzie 96 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, zbierają się na pl. Krasińskich.

14.59 Przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa montowany jest cokół pod popiersie Lecha Kaczyńskiego.

14.58 Premier: w Warszawie powinien wreszcie stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego; jesteśmy to winni prezydentowi, który pozostawił nam w testamencie, że państwo zawsze ma stać po stronie słabszych.

14.54 - Prezydent Lech Kaczyński, wicepremier Przemysław Gosiewski i minister Zbigniew Wasserman byli głęboko związani z polskim państwem i z polskim narodem; byli państwowcami i polskimi patriotami - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kaczyński uczestniczył w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermanna, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

14.50 Podczas uroczystości w kancelarii premiera wyemitowano film o prezydencie Lechu Kaczyńskim, Zbigniewie Wassermannie i Przemysławie Gosiewskim. - To był wielki prezydent, prawdziwy mąż stanu; testament, który nam zostawił, jest wciąż aktualny - mówi w filmie o prezydencie Kaczyńskim Maciej Łopiński.

14.38 W kancelarii premiera odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermana, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Odsłonięcie tablicy
Odsłonięcie tablicyTVN24

13.30 Przed prezydentem na Powązkach była premier Beata Szydło, która złożyła znicz na symbolicznym grobie Pary Prezydenckiej.

Na #Powązki premier @BeataSzydlo złożyła znicz na symbolicznym grobie Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. #Pamiętamy pic.twitter.com/5fhoJncUXi— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 10 kwietnia 2017

13.14 Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych.

Złożenie kwiatów przez prezydenta
Złożenie kwiatów przez prezydenta TVN24

10.00 Kolejne uroczystości odbędą się około południa. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kwiaty złoży szef MON Antoni Macierewicz, delegacja PiS i prezydent Andrzej Duda. Po południu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica, która upamiętni między innymi Lecha Kaczyńskiego. Na 19 zaplanowano kolejną mszę, a potem przemarsz na Krakowskie Przedmieście.

Apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano na 21
Apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano na 21TVN24

Czytaj więcej o zaplanowanych uroczystościach

9.28 Prezes PiS i premier Beata Szydło dotarli na Powązki. W złożeniu kwiatów na grobach ofiar katastrofy towarzyszyli im marszałkowie Sejmu i Senatu.

9.06 Uczestnicy zgromadzenia przed Pałacem Prezydenckim udali się na Powązki.

9.03 Na Krakowskim Przedmieściu zgromadzeni modlili się w intencji 96 ofiar katastrofy.

8.58 Jarosław Kaczyński wraz z premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu złożyli kwiaty w hołdzie ofiarom.

Jarosław Kaczyński i Beata Szydło złożyli kwiaty
Jarosław Kaczyński i Beata Szydło złożyli kwiaty TVN24

8.55 Przez Pałacem Prezydenckim odczytano apel pamięci.

Apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim
Apel pamięci przed Pałacem PrezydenckimTVN24

8.52 Rozpoczęły się uroczystości przez Pałacem Prezydenckim.

8.44 Część osób w będących na mszy w kościele na Krakowskim Przedmieściu trzymała flagi Polski, niektórzy mieli na sobie koszulki z napisem NSZZ "Solidarność", był także między innymi poczet sztandarowy górników "S".

8.41 Godzina katastrofy. Na Powązkach odegrano utwór "Cisza".

8.36 Trwa składanie wieńców i zniczy przy pomniku na Cmentarzu Wojskowym.

Złożenie kwiatów na Powązkach
Złożenie kwiatów na PowązkachTVN24

8.30 Wspólnie modlili się między innymi: bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego, bp Mirosław Wola, Naczelny Kapelan Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, bp Jerzy Pańkowski, Prawosławny Ordynariusza Wojska Polskiego.

8.28 Na Powązkach odbyła się modlitwa w intencji ofiar i ich rodzin.

Odczytanie nazwisk ofiar
Odczytanie nazwisk ofiarTVN24

8.22 Rozpoczęło się odczytywanie nazwisk wszystkich, którzy lecieli samolotem.

8.21 Minutą ciszy na Powązkach uczczono pamięć ofiar katastrofy.

Minuta ciszy na Powązkach
Minuta ciszy na Powązkach TVN24

8.10 Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wprowadzono wojskową asystę honorową i wystawiono posterunek honorowy.

8.00 Rozpoczęła się msza święta w intencji osób, które zginęły siedem lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem. We mszy uczestniczą przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

7.30 Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy. W tym samym czasie marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli kwiaty pod tablicami w Sejmie upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy ponieśli śmierć w katastrofie.

[object Object]
Odsłonięcie tablicyTVN24
wideo 2/10

PAP,md/mś

Pozostałe wiadomości