Pracownicy ze Świdnika protestowali przed Pałacem Prezydenckim

Warszawa

Pod hasłem "Unieważnić przetarg" przed Pałacem Prezydenckim protestowali w piątek w Warszawie pracownicy WSK PZL Świdnik S.A. - firmy, której oferta w przetargu na dostawę dla wojska 50 wielozadaniowych śmigłowców w różnych wersjach została odrzucona. Manifestacja powodowała utrudnienia w ruchu komunikacji miejskiej.

- Przyszliśmy upomnieć się o zamówienia i miejsca pracy - mówili uczestnicy manifestacji, podkreślając, że ich protest jest skierowany przeciwko polityce zbrojeniowej rządu. "Polska uzbrojona w śmigło bezrobocia", "Unieważnić przetarg!" - takie hasła widniały na transparentach.Pracownicy PZL Świdnik uważają, że prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych i strażnik przestrzegania prawa powinien zareagować. Przygotowali petycję w tej sprawie, którą zamierzają przekazać do Pałacu Prezydenckiego.

Awantura o śmigłowiec

W kwietniu MON zakwalifikowało do etapu prób śmigłowiec H225M Caracal Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter EC725). Dwie pozostałe oferty - PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec z maszyną Black Hawk - resort odrzucił, jako powód podając niespełnienie wymogów formalnych.Decyzja MON wywołała liczne protesty wśród związkowców i załóg zakładów w Mielcu i Świdniku, a także samorządowców regionów lubelskiego i podkarpackiego.Jeśli zakwalifikowany do testów w locie śmigłowiec pomyślnie przejdzie próby, podpisanie umowy, wartej ok. 13 mld zł, ma nastąpić jeszcze w tym roku. Dostawy mają się zacząć w 2017 r.

PAP/jb