Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pożyteczny jak jerzyk. "Zjada 20 tysięcy owadów dziennie"

Warszawa

UM250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli

W ramach realizacji budżetu partycypacyjnego do połowy grudnia w Śródmieściu zostanie powieszonych 250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli - poinformował stołeczny ratusz. Warszawskie ptaki pełnią ważną rolę, żywią się komarami, meszkami i innymi szkodliwymi owadami.

- Ochrona środowiska jest niezwykle ważna dla kondycji miasta. Gdy remontujemy warszawskie budynki, musimy pamiętać o naturalnym cyklu życia ptaków. Często zamieszkują one szczeliny za rynnami, pod parapetami czy dachem. Nie każdy jest świadomy, że skrzydlate zwierzęta pomagają nam w walce z insektami. My także możemy im pomóc poprzez zimowe dokarmianie czy troskę o ich gniazda - mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Michał Olszewski.

20 tysięcy owadów dziennie

Zagrożeniem dla wielu miejskich ptaków i nietoperzy są remonty budynków, które niszczą ich siedliska. Odpowiednie budki dla ptaków zapewniają schronienie i umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom. Dlatego też 250 białych sosnowych skrzynek zawiśnie na 27 budynkach w centrum Warszawy. Ich montaż zacznie się w najbliższych dniach i potrwa do połowy grudnia.

"Ptaki, zjadając owady, chronią ludzi przed komarami, meszkami i szkodnikami roślin. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 tysięcy latających owadów, a w ciągu sezonu lęgowego zjada ich około 2,5 miliona. Gatunek ten jest jednym ze sztandarowych miejskich ptaków – przez całe lato można obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie" - dodano.

Ratusz poinformował, że od 5 do 29 listopada w bibliotekach, urzędach dzielnic i szkołach odbywać się będą szkolenia dla mieszkańców, podczas których dowiedzą się np., jak chronić dzikie zwierzęta zamieszkujące stolicę.

Ogłoszono ostatni przetarg na zielone uliceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kz/b