Najnowsze

Pożyteczny jak jerzyk. "Zjada 20 tysięcy owadów dziennie"

Najnowsze

UM250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli

W ramach realizacji budżetu partycypacyjnego do połowy grudnia w Śródmieściu zostanie powieszonych 250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli - poinformował stołeczny ratusz. Warszawskie ptaki pełnią ważną rolę, żywią się komarami, meszkami i innymi szkodliwymi owadami.

- Ochrona środowiska jest niezwykle ważna dla kondycji miasta. Gdy remontujemy warszawskie budynki, musimy pamiętać o naturalnym cyklu życia ptaków. Często zamieszkują one szczeliny za rynnami, pod parapetami czy dachem. Nie każdy jest świadomy, że skrzydlate zwierzęta pomagają nam w walce z insektami. My także możemy im pomóc poprzez zimowe dokarmianie czy troskę o ich gniazda - mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Michał Olszewski.

20 tysięcy owadów dziennie

Zagrożeniem dla wielu miejskich ptaków i nietoperzy są remonty budynków, które niszczą ich siedliska. Odpowiednie budki dla ptaków zapewniają schronienie i umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom. Dlatego też 250 białych sosnowych skrzynek zawiśnie na 27 budynkach w centrum Warszawy. Ich montaż zacznie się w najbliższych dniach i potrwa do połowy grudnia.

"Ptaki, zjadając owady, chronią ludzi przed komarami, meszkami i szkodnikami roślin. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 tysięcy latających owadów, a w ciągu sezonu lęgowego zjada ich około 2,5 miliona. Gatunek ten jest jednym ze sztandarowych miejskich ptaków – przez całe lato można obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie" - dodano.

Ratusz poinformował, że od 5 do 29 listopada w bibliotekach, urzędach dzielnic i szkołach odbywać się będą szkolenia dla mieszkańców, podczas których dowiedzą się np., jak chronić dzikie zwierzęta zamieszkujące stolicę.

Ogłoszono ostatni przetarg na zielone ulice
Ogłoszono ostatni przetarg na zielone uliceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości