Poznaj Warszawę Konwickiego. "Czarodzieje" zapraszają na spacer

Warszawa

Narodowe Archiwum CyfroweSpacer charakterystycznymi miejscami Warszawy lat 70.

Śladami Warszawy z powieści Tadeusza Konwickiego będzie można przejść się w niedzielę o godz. 14. W odkrywaniu miasta z lat 70. pomoże audioprzewodnik, a na uczestników spaceru czeka specjalna niespodzianka. Spacer organizuje Instytut Stefana Starzyńskiego w ramach festiwalu "Niewinni Czarodzieje".

"Wniebowstąpienie", "Mała Apokalipsa", to dwie surrealistyczne powieści pokazujące ponury obraz warszawskiej rzeczywistości lat 60. i końca lat 70. Fabuła utworów rozgrywa się w stolicy, a wraz z bohaterami można poznać zapomnianą już Warszawę.

Fascynujący świat

Teraz wątki z książek Tadeusza Konwickiego będzie można poznać spacerując w niedzielę ulicami miasta. "Tadeusz Konwicki mieszka i tworzył w Warszawie, co odzwierciedla jego twórczość dlatego też, jednym z projektów VII Festiwalu będzie audioprzewodnik, który zabierze warszawiaków na spacer po fascynującym świecie Tadeusza Konwickiego" – czytamy na stronie organizatorów festiwalu.

- Audioprzewodnik, który możemy wgrać na przykład na telefon komórkowy, jest niebędny. Prowadzi nas śladami twórczości Tadeusza Konwickiego - zaznacza Anna Kotonowicz z Muzeum Powstania Warszawskiego.

TU ZNAJDZIESZ AUDIOPRZEWONIK

Zawiera on elementy biograficzne pisarza, przybliża jego twórczość i niektóre wątki literackie. w niedzielę o godz. 14 autorki przewodnika zapraszają na spacer śladami Konwickiego, podczas którego dowiemy się więcej o samym twórcy.

Miejsce zbiórki: skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich pod budynkiem z napisem: "Cały Naród buduje swoją stolicę".

- Na uczestników spaceru czeka też specjalna niespodzianka - zachęca Kotonowicz.

Czas wielkiej nadziei

Jeszcze w niedzielę o godz. 16.00, w ramach festiwalu będzie można obejrzeć filmy poświęcone twórczości Krzysztof Kieślowskiego. Pokaz odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego ( ul. Grzybowska 79). Wstęp wolny.

"Niewinni Czarodzieje" po raz kolejny nawiążą do barwnego okresu kultury, który rozpoczął się po odwilży 1956 roku. - W drodze przez historię Warszawy doszliśmy do przełomu lat 70. i 80. czasu wielkiej nadziei pokładanej w Solidarności i dramatycznego momentu wprowadzenia stanu wojennego. Dorastające wtedy pokolenie było zaangażowane w losy świata, w którym żyło, ale też w pełni korzystało z uroków młodości – piszą o tegorocznej edycji organizatorzy z Instytutu Stefana Starzyńskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O FESTIWALU

WIĘCEJ ZDJĘĆ ARCHIWALNYCH NA STRONIE NAC

ran//ec